Prawo, polityka

Szefowie dyplomacji Polski i Danii - Jacek Czaputowicz i Anders Samuelsen - podpisali w poniedziałek w Brukseli umowę w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Bałtyku - podało polskie MSZ. Przez obszar ten przebiega rekomendowana trasa gazociągu Baltic Pipe.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, uzgodniona linia rozgraniczenia podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne Polski i Danii w części Morza Bałtyckiego znajdującej się na południe od Bornholmu.

Przez obszar, na którym przez kilkadziesiąt lat nie dokonano rozgraniczenia stref ekonomicznych przebiega rekomendowana trasa podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, który za pośrednictwem duńskiego systemu gazowego ma połączyć Polskę ze złożami gazu na Szelfie Norweskim.

Informując o uzgodnieniu przebiegu polsko-duńskiej granicy na Bałtyku na początku listopada MSZ podało, że negocjacje przyniosły "sprawiedliwe" rozstrzygnięcie, które zostało osiągnięte zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982 r. oraz stosownym orzecznictwem międzynarodowym.

autor: Marceli Sommer

Komentarze   

0 Mapa
Czy to nie dziwne, że od pewnego czasu mamy informację o uzgodnieniu, a teraz podpisaniu porozumienia, a nikty, nigdzie, w żadnych materiałach medialnych nie pokazał mapki z uzgodnionym przebiegiem granicy?
19 listopad 2018 : 14:40 Offshore Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 mapa
tak, to dziwne
20 listopad 2018 : 09:11 Andrzej11114 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Andrzej
Najpierw Lechu sprzedał nasze łowiska w Norwegii, Falklandach, Nowej Zelandii. Teraz Jaruś sprzedał najlepsze łowiska na Bałtyku. Ciekawe co na to rybacy
22 luty 2019 : 17:12 Andrzej123 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: