Prawo, polityka

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Jasionce k. Rzeszowa odbędzie się we wtorek Forum Regionów Trójmorza; jego uczestnicy będą rozmawiać o wspólnych przedsięwzięciach. Forum organizuje samorząd woj. podkarpackiego.

Podczas Forum zostanie podpisane porozumienie o utworzeniu Obserwatorium Regionów Trójmorza. Mają go tworzyć m.in. Uniwersytet Rzeszowski, Główny Urząd Statystyczny oraz samorząd województwa. Inicjatywa jest otwarta na współpracę z podobnymi placówki innych krajów Trójmorza. Porozumienie zostanie podpisane w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Planowane jest jego wystąpienie.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl poinformował w ubiegłym tygodniu, że obserwatorium ma gromadzić "informacje statystyczne, które odnosić się będą do tego obszaru". "Te informacje będą wykorzystywane przez przedsiębiorców i polityków" - dodał Ortyl.

Marszałek Marek Kuchcińskie ma podczas Forum mówić o tym jak w oparciu o współpracę regionalną skutecznie budować potencjał obszaru Trójmorza.

W Jasionce zaplanowano również dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich będzie poświęcony Inicjatywie Trójmorza jako szansie dla regionów, a drugi szlakowi Via Carpatia.

Organizatorzy zapowiadają, że ich uczestnikami będą m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, prezes PGNiG Piotr Woźniak oraz dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.

Forum Regionów Trójmorza odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Ma w nim wziąć udział blisko 500 gości, m.in. z Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Węgry i Litwy.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.

autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter