Prawo, polityka

Przed komisją ds. przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) rozpoczęło się wysłuchanie publiczne ws. projektu zmiany dyrektywy gazowej. Zmiana może postawić pod znakiem zapytania opłacalność gazociągu Nord Stream 2.

Szef komisji ITRE Jerzy Buzek otwierając wysłuchanie zauważył, że o ile dyskusja będzie dotyczyć kwestii prawnych, to trudno uniknąć dyskusji politycznych. Przypomniał, że proponowana zmiana dyrektywy gazowej dotyczy rozciągnięcia przepisów III pakietu energetycznego na wszystkie gazociągi łączące Unię z państwami trzecimi.

Jak dodał, widać, ze wdrażanie III pakietu pozytywnie wpływa na rynek. "Trzeba więc mówić, jak rozszerzać przepisy pakietu i uwzględnić gazociągi łączące z innymi państwami" - powiedział. Jak dodał, trzeba się też zastanawiać, czy dany projekt spełnia strategiczne cele unii energetycznej, jak dywersyfikacja. "Trzeba się zastanowić, jak to wpłynie na całą Unię, a to są już kwestie polityczne" - powiedział Buzek.

Przypomniał, że wnioski ze wszystkich wcześniejszych debat w PE są takie, że projekty które nie są w pełni zgodne ze strategią, nie powinny być wspierane przez Unię.

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Anna Mackiewicz

wkr/ amac/

Źródło: