Prawo, polityka

Rozmowa z premierem Węgier Viktorem Orbanem dotyczyła m.in. kwestii energetycznych, w tym budowy interkonektora polsko-słowackiego i Baltic Pipe - poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak zapewniał, Polska chce być hubem gazowym w regionie.

Premier pytany na konferencji o dziedzinach możliwej współpracy z Węgrami wymienił m.in. kwestie energetyczne, w tym budowy interkonektora polsko-słowackiego, który - jak dodał - jest brakującym elementem gazociągu z Polski na Węgry oraz Baltic Pipe.

"Terminal LNG w Świnoujściu już jest. Chcemy móc być takim hubem gazowym, oczywiście do tego trochę wysiłku trzeba wykonać" - mówił.

Morawiecki poinformował, że rozmowa z Orbanem dotyczyła też kwestii Trójmorza, a także połączeń kolejowych z Węgier do Polski i Serbii oraz Via Carpatii.

Szef polskiego rządu był również pytany o możliwość rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o kolejne kraje. Jak zaznaczył, V4 jest gotowa na "skuteczną współpracę" z takimi krajami, jak Austria oraz państwa bałtyckie, bałkańskie. "Oczywiście, ze taką współpracę nie tylko dopuszczamy, ale staramy się ją inspirować" - zapewnił.

autor: Mateusz Roszak, Rafał Białkowski

mro/ rbk/ mal/

Komentarze   

+2 Ja bym oprócz gazu
załatwił Orbanowi jakiegoś dobrego krawca. Może Premier Morawiecki poleci mu swojego :-)
03 styczeń 2018 : 18:19 Jul Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś

Źródło: