Prawo, polityka

Polska chce być dla całej Europy hubem energetycznym, hubem gazowym - powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas Warsaw Security Forum. W tym kontekście dodał, że Polska chce być wielkim partnerem Stanów Zjednoczonych.

"Hybrydowość wojny przejawia się w wielu wymiarach, w tym również w sytuacji, gdzie nasz wielki wschodni sąsiad próbuje uzależnić Europę od swoich źródeł energetycznych" - mówił wicepremier.

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował podczas swojej tegorocznej wizyty w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Prezydent Polski Andrzej Duda mówił m.in., że z strony obu państw jest wola i zainteresowanie dostawami LNG. Polski prezydent dodał, że liczy, iż po odpowiednich negocjacjach, które już się toczą, zawarty zostanie długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu.

Na początku czerwca do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.

W środę w Warszawa rozpoczęło się Warsaw Security Forum z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego i szefa BBN Pawła Solocha. Wśród tematów konferencji organizowanej przez Fundację Pułaskiego są kwestie bezpieczeństwa wojskowego, energetycznego i cybernetycznego; perspektywy UE, w tym wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także przyszłość obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

autorzy: Magdalena Jarco oraz Katarzyna Fiuk

edytor: Anna Mackiewicz

maja/ kfk/ amac/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter