Prawo, polityka

Projekt gazociągu Nord Stream 2 uważamy za geopolitycznie niewłaściwy, szkodliwy, który może prowadzić do zaostrzenia konfliktów - powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas Warsaw Security Forum.

Morawiecki podkreślił, że "chcemy pokoju, ale chcemy jednocześnie takiej polityki i geopolityki, która ten pokój umacnia".

Jak dodał, "stąd nasza inicjatywa Trójmorza, stąd nasza inicjatywa budowy koalicji państw we współpracy z Europą Zachodnią i (...) również we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi".

Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami Gazpromu w tym projekcie jest pięć zachodnich koncernów energetycznych: austriacki OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuski Engie i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell. Gazociąg ma być gotowy pod koniec 2019 roku; wtedy też Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

W środę w Warszawa rozpoczęło się Warsaw Security Forum z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego i szefa BBN Pawła Solocha. Wśród tematów konferencji organizowanej przez Fundację Pułaskiego są kwestie bezpieczeństwa wojskowego, energetycznego i cybernetycznego; perspektywy UE, w tym wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także przyszłość obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

autorzy: Magdalena Jarco oraz Katarzyna Fiuk

edytor: Anna Mackiewicz

maja/ kfk/ amac/

+2 Ale czyj to gaz?
Tymczasem, jak donosi Rzepa, gaz skroplony, który dociera do Europy na amerykańskich statkach, jest kupowany w... Rosji. Czy więc byłaby to taka wielka różnica, kupować od Niemców gaz, także sprowadzany tam z Rosji, tyle że rurami? ;)
[link usunięty]
08 listopad 2017 : 20:20 Matylda | Zgłoś
+3 chcieć nie znaczy ...
sprzedaliście Polskę i wszystkie ugrupowania są w tym umoczone,ale pompujcie jeszcze więcej miliardów w Ukrainnę Panie ministrze,a Bandera Wam załopoce
09 listopad 2017 : 00:45 koko | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter