Prawo, polityka

Od oficjalnego powitania w Helsinkach przez fińską parę prezydencką, prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli we wtorek przed południem wizytę w Finlandii.

Po ceremonii dojdzie do spotkania obu par prezydenckich, po czym prezydent Duda odbędzie rozmowę z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Następnie spotkają się delegacje pod przewodnictwem obu szefów państw.

Podczas rozmów w Helsinkach ma zostać poruszona kwestia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego Polskę i Finlandię łączą interesy w tym zakresie. "Oba państwa leżą w bardzo newralgicznej części Europy, a tym samym w bardzo newralgicznej części świata" - zaznaczył. "Dlatego ważne jest, by dialog polityczny na najwyższym szczeblu utrzymywać" - powiedział Szczerski.

Dodał, że choć Finlandia nie jest członkiem NATO, pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w naszej części świata.

Według Szczerskiego rozmowy prezydentów Polski i Finlandii dotyczyć będą także bezpieczeństwa energetycznego. "Wiadomo, że projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 mają ogromny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, a także w ogóle na bezpieczeństwo, szeroko rozumiane, regionu Morza Bałtyckiego" - mówił.

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim prezydenci Polski i Finlandii spotkają się z burmistrzem Helsinek Janem Vapaavuori. Na wtorek zaplanowano także spotkanie prezydenta Dudy z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą. W środę Duda i Niinisto będą z wizytą w bazie wojskowej w Santahamina.

We wtorek polska para prezydencka złoży wieńce przed Krzyżem Bohaterów oraz na grobie marszałka Carla Gustafa Mannerheima. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin tego przywódcy, który - podobnie jak marszałek Józef Piłsudski w Polsce - uważany jest za ojca niepodległości. Mannerheim stał na czele ruchu niepodległościowego w czasie pierwszej wojny światowej i przyczynił się do wyzwolenia Finlandii spod władzy Rosji.

We wtorek prezydent Duda spotka się też z przedstawicielami start-upów na uniwersytecie Aalto.

Z Helsinek Magdalena Cedro 

mce/ ap/

Fot.: Jakub Szymczuk / KPRP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter