Prawo, polityka

W okresie od 1 września do 1 października tego roku do portów okupowanego Krymu wpłynęło 30 statków. Jednostki te zawinęły do portów w Kerczu, Sewastopolu i Teodozji - łącznie 79 razy.

Spośród nich 23 statki znajdują się pod flagą Federacji Rosyjskiej, a 7 pod banderami m.in. Palau, Sierra Leone, Togo i Tanzanii - czytamy w komunikacie ukraińskiego Ministerstwa ds. Terytoriów Tymczasowo Okupowanych i Osób Wewnętrznie Przesiedlonych. Ponadto 5 statków pod banderą Malty, Panamy, Tanzanii, Togo i Rosji pływały na wodach portu w Sewastopolu, Teodozji i Jałty bez zawinięcia do terminali portowych.

Jak czytamy w komunikacie, porty zlokalizowane na terenie Autonomicznej Republiki Krymu - Eupatoria, Kercz, Sewastopol, Teodozja i Jałta - są zamknięte postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy z dnia 30 kwietnia 2014 roku.

W sierpniu 2017 r. do portów i terminali na Krymie wpłynęły 34 statki intruza pod flagami Federacji Rosyjskiej, Palau, Sierra Leone, Togo, Komorów i Tanzanii.

Wpłynięcie statków pod obcymi banderami do zamkniętych portów morskich i terminali, znajdujących się na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol, będzie traktowane jako naruszenie norm prawa międzynarodowego oraz działania podważające suwerenność Ukrainy, a także jako naruszenie ustawodawstwa Ukrainy, co wiąże się z pociągnięciem właścicieli statków oraz ich operatorów i kapitanów do odpowiedzialności, w tym karnej.

rel (Ministerstwa ds. Terytoriów Tymczasowo Okupowanych i Osób Wewnętrznie Przesiedlonych), Wschodnik.pl

Komentarze   

0 Amber II
W tym właśnie obecnie cumuje tam holownik Amber II Polskiego Ratownictwa Okrętowego (w Kerczu)
05 październik 2017 : 19:03 Hol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś