Prawo, polityka

20 września br. w warszawskim hotelu Novotel Airport odbędzie się XV Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Nafta – Gaz – Chemia 2017, na której dyskutowane będą kluczowe tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski.

Dynamika procesów zachodzących w obszarze rynku nafty, gazu i chemii, zarówno w aspekcie politycznym jak i biznesowym, wymaga doskonałego dialogu pomiędzy podmiotami koegzystującymi i współpracującymi w tym zróżnicowanym środowisku. Szczególnego znaczenia nabierają tu działania związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski.

Zadanie łączenia kluczowych interesariuszy sektorów nafty, gazu i chemii od lat spełnia coroczna międzynarodowa konferencja „Nafta-Gaz-Chemia”, której partnerem medialnym jest Portal Morski. Tematyka konferencji obejmuje najbardziej aktualne, niekiedy kontrowersyjne zagadnienia z obszaru działalności biznesu i administracji rządowej, takie jak na przykład Nord Stream 2, Brama Północna, Pakiet Paliwowy, regulacje unijne w polityce energetycznej, inwestycje polskiej chemii na tle Europy, itd.

Konferencja odbędzie się pod patronatem honorowym Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii; Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury i Budownictwa; Mariusza Oriona Jędryska, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Geologa Kraju i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dodatkowo wspierana jest przez patronów naukowych tj. Politechnikę Warszawską, AGH, Radę Główną Instytutów Badawczych i branżowych tj. SITPChem, PIPC, KIB, NOT, Urząd Patentowy, PAIH.

Sytuacja na rynku zmienia się dynamiczne. - Nawiązujemy kontakty z różnymi dostawcami gazu ziemnego dążąc do zróżnicowania źródeł dostaw do Polski. Obok gazociągu, który połączy Polskę z gazem z Norwegii i tak samo rozmawiamy o dostawach gazu skroplonego z USA – podkreśla Piotr Naimski – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Z tymi planami łączy się także zapowiadana rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu. Jego pojemność ma wzrosnąć z 5 mld m sześc. do 7,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jak informuje operator gazociągów przesyłowych Gaz-System, rozbudowa obejmie m.in. budowę drugiego stanowiska dla gazowców, budowę bocznicy kolejowej, która umożliwi przeładunek LNG na kolej oraz budowę trzeciego zbiornika. Z informacji spółki wynika także, że poza projektem rozbudowy świnoujskiego terminalu LNG prowadzi również inne projekty: budowę gazociągu Baltic Pipe w ramach korytarza norweskiego, a także pracuje nad koncepcją pływającego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej.

Wizja tego ostatniego nabiera realnych kształtów. Spółka Gaz-System podpisała bowiem 26 kwietnia 2017 r. z ILF Consulting Engineers Polska umowę na przygotowanie studium wykonalności wraz z pracami przygotowawczymi dla terminalu pływającego typu FSRU (Floating Storage Regasification Unit). Inwestycja pozwoli na dostarczenie do Polski od 4,1 do 8,2 mld Nm3 skroplonego gazu ziemnego rocznie. Poza transportem skroplonego gazu, tankowiec umożliwiałby również przeładunek i bunkrowanie statków napędzanych LNG.

Także w gazoporcie w Świnoujściu statki zasilane tym ekologicznym paliwem będą miały taką możliwość. Nowe nabrzeże prawdopodobnie będzie miało dwa stanowiska dla statków. Przy pierwszym będą cumować mniejsze gazowce, które gaz mają rozwozić po portach Morza Bałtyckiego. Z drugiego nowego stanowiska będą korzystać tzw. bunkierki - czyli statki, z których paliwo tankować będą nowe promy Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Z kolei w aspekcie Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Energii zapowiada kolejną nowelizację ustawy. Niedługo także w Polsce będziemy gościć Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. To spotkanie może mieć szczególne znaczenie, jeśli chodzi o współpracę w zakresie energetycznym, a także sformułowanie odpowiedzi na wiele kluczowych dla branży pytań: Czy Gazociąg Północny zdestabilizuje sytuację w Europie?, Jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą Brama Północna?, W jaki sposób zwiększyć dywersyfikację dostaw gazu w Polsce?, Czy Pakiet Paliwowy jest wystarczający, aby zwalczyć szarą strefę?, Czy regulacje unijne zabiją sektor chemii w Polsce?

To tylko niektóre pytania, z którymi możemy zmierzyć się wspólnie już 20 września podczas XV Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Nafta – Gaz – Chemia 2017 w Hotelu Novotel Airport w Warszawie.

Więcej szczegółów na stronie: www.naftaigaz.ztw.pl

Do zobaczenia!

rel (ZTW)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter