Prawo, polityka

– Mam nadzieję, że jest to nowy początek intensywnej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Azerbejdżan jest dla nas bardzo ciekawym partnerem. – mówił minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z szefem MSZ Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

- Chcemy zdywersyfikować naszą współpracę z Azerbejdżanem na polu politycznym i gospodarczym – mówił minister Waszczykowski. Ministrowie zadeklarowali chęć dalszego wzmacniania kontaktów i pełnego wykorzystania potencjału współpracy w dziedzinie m.in. transportu, logistyki, rolnictwa, energetyki czy gospodarki morskiej.– Rozmawialiśmy o różnych obszarach gospodarczych, w których możemy rozwijać naszą współpracę. Rozmawialiśmy również o naszej współpracy na forach międzynarodowych i wzajemnych poparciach do różnych instytucji, do których kandydujemy – dodał. Szef polskiej dyplomacji wyraził także nadzieję na to, że podczas czerwcowego spotkania prezydenta Alijewa z prezydentem Andrzejem Dudą dojdzie do podpisania deklaracji o współpracy strategicznej.

Głównym tematem pierwszego od 9 lat spotkania szefów MSZ Polski i Azerbejdżanu były perspektywy wzmocnienia współpracy polsko-azerbejdżańskiej, kwestie bezpieczeństwa regionalnego i przygotowania do czerwcowej wizyty prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Aliyeva w Polsce.

Szef azerskiego MSZ powiedział, że głównym celem jego wizyty są rozmowy o współpracy transportowej i energetycznej, m.in. dostawach dla Unii Europejskiej z pól gazowych i naftowych w Azerbejdżanie. – Azerbejdżan dzięki swojej lokalizacji geograficznej może łączyć Morze Czarne z Morzem Bałtyckim i Kaspijskim i być węzłem między Europą a Azją. Rozważaliśmy, co możemy zrobić, żeby zwiększyć wymianę turystyczną. Stwierdziliśmy, że trzeba zachęcać do ustanowienia bezpośrednich połączeń lotniczych między Baku i Warszawą. Będziemy współpracować na tym polu z Polską – dodał.

Minister Mammadiarow przypomniał, że w tym roku Polska i Azerbejdżan obchodzą 25 rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych. – Pierwsze kontakty mieliśmy już w XV wieku – mówił, wspominając m.in. rolę polskich inżynierów, zaangażowanych w wydobycie ropy naftowej, i polskich architektów, którzy zaprojektowali wiele budynków w Baku. Przypomniał, że w Baku ma swoje filie wiele polskich firm z sektora energetyki, bankowości i ubezpieczeń.

rel (MSZ)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter