Prawo, polityka

Wiceminister Tadeusz Kościński spotkał się z zastępcą szefa misji Ambasady USA w Polsce Johnem C.Law. Rozmowy o polsko-amerykańskich przedsięwzięciach gospodarczych i promocyjnych, odbyły się 13 grudnia br.

- Doceniamy potencjał inwestycyjny Stanów Zjednoczonych oraz zaangażowanie w prowadzeniu działalności gospodarczej w naszym kraju. USA są liderem w inwestycjach zagranicznych biorąc pod uwagę wielkość kapitału zaangażowanego bezpośrednio i za pośrednictwem innych krajów - poinformował wiceszef resortu.

Wskazał, że zależy nam, aby inwestycje te łączyły się z transferem technologii.

- Będziemy wspierali przede wszystkim przedsięwzięcia tworzące centra badawczo-rozwojowe oraz przyczyniające się do zacieśniania współpracy z polskimi uczelniami - dodał.

Wiceminister wspomniał o integracji w Polsce instytucji prowadzących działania związane z procesem rozwoju oraz zmianie systemu promocji gospodarczej. Impuls dla wzajemnej współpracy gospodarczej dadzą organizowanie w przyszłym roku wydarzenia, takie jak kwietniowe Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe (Polska jest krajem partnerskim targów, USA były partnerem tegorocznej edycji) czy odbywający się w czerwcu szczyt inwestycyjny w Waszyngtonie SelectUSA Summit 2017.

W celu wzmocnienia polskiego eksportu do USA, w kolejnych latach realizowane będą na rynku amerykańskim programy promocji dla polskiego biznesu w branżach: IT/ICT, budownictwo, sprzęt medyczny, biotechnologia i przemysł farmaceutyczny, kosmetyki, moda polska, jachty i łodzie, meble, polskie specjalności żywnościowe, usługi prozdrowotne, części samochodowe i samolotowe.

USA należą do najważniejszych partnerów handlowych Polski, poza krajami UE. Obroty handlowe w ostatnich latach osiągają każdego roku poziom ok. 10 mld dolarów. Po 10 miesiącach 2016 r. eksport z Polski do USA osiągnął wartość 4 mld dolarów i był wyższy w relacji do tego samego okresu ubiegłego roku u o 9,8 %. Import z USA do Polski zwiększył się o 6,7 proc. do 4,7 mld dolarów.  

rel (Ministerstwo Rozwoju)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter