Prawo, polityka

Wiceminister Konrad Pawlik podczas swojego poniedziałkowego wystąpienia na Baltic Business Forum w Świnoujściu zaapelował o większą solidarność i pogłębienie współpracy państw regionu Trójmorza - obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

- Partnerstwo państw Trójmorza nie powinno być budowane w opozycji do istniejących struktur europejskich i euroatlantyckich, lecz jako ich dopełnienie, wzmocnienie i sposób przybliżenia wszystkich państw regionu do tych struktur - podkreślił wiceminister Pawlik. Występując przed uczestnikami Forum powiedział on także, że ściślejsza współpraca i koordynacja działań państw położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym stwarzają dużą szansę na szybszy rozwój gospodarczy, skuteczniejsze reformy polityczne i społeczne, a także przyspieszenie integracji europejskiej.

W swoim przemówieniu wiceszef MSZ jednoznacznie opowiedział sie za śmiałą polityką rozszerzenia NATO i UE. - Otwarte drzwi do UE i NATO nie powinny być drzwiami obrotowymi, kiedy obietnice są wciąż powtarzane i pozostają niezrealizowane - oświadczył. Według wiceministra Gruzja - która była gościem honorowym tegorocznego Baltic Business Forum - oraz Ukraina i Mołdawia stanowią integralną część regionu Trójmorza i powinny być uwzględnione w planach integracji europejskiej pod warunkiem skutecznego przeprowadzenia niezbędnych reform.

rel (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

1 1 1 1

Newsletter