Prawo, polityka

Szkody w środowisku naturalnym spowodowane przez przekop Mierzei Wiślanej można skutecznie zrekompensować. Tak twierdzą autorzy nowego projektu budowy kanału żeglugowego.

W Elblągu rozpoczął się cykl konsultacji społecznych dotyczących tej inwestycji. Zdaniem autora projektu doktora Zbigniewa Pawelca, zniszczone przez przekop siedliska i plaże można odtworzyć.

- Sytuacja, kiedy rekompensujemy straty w stosunku 1:1 nie jest dla nas, ale i dla Komisji Europejskiej satysfakcjonująca. Dlatego nasz projekt zakłada kompensację kilkukrotną i to przed rozpoczęciem inwestycji. Dotyczy to siedlisk lęgowych ptaków szuwarowych i lądowych, wyjaśnił ekspert..

Autorzy projektu wskazują na dwie lokalizacje budowy kanału – Nowy Świat między Sztutowem i Krynicą Morską oraz Piaski za Krynicą Morską. Druga z lokalizacji wymagałaby uzgodnień międzypaństwowych, bo przekop zniszczyłby także część mierzei po stronie rosyjskiej. Z tego względu najbardziej prawdopodobne miejsce to Nowy Świat..

Jeśli po konsultacjach zapadnie decyzja w sprawie rozpoczęcia budowy kanału, sama inwestycja w miejscowości Nowy Świat może powstać w 4 lata. Jej koszt jest wyceniany na ponad miliard złotych. mnowo/iw

Radio Gdańsk
 

+3 dobry początek
Dlatego nasz projekt zakłada kompensację kilkukrotną i to przed rozpoczęciem inwestycji.Dotyczy to siedlisk lęgowych ptaków szuwarowych i lądowych, wyjaśnił ekspert..''
A kto będzie siedział na jajach?
23 luty 2015 : 08:54 HIHI | Zgłoś
+1 do dzieła
Może powstać w cztery lata,hm.Tak zwany ''postpanama canal''rozpoczęto budować w 2010r.,a obecne zaawansowanie prac wynosi 90%(można śledzić na ''stronie''kanału) Obecny Kanał Panamski przyjmuje statki 5tys TEU,a po rozbudowie będzie to 13tys TEU.Nasz kanał będzie nieco mniejszy,no ale będzie budowany w dużo bardziej nieprzyjaznym terenie niźli bezdroża środkowoamerykańskiej dżungli.Stąd zapewne ów planowany czteroletni okres wykonania.Zapadła też już decyzja o budowie Suez Canal bis.Czy nie damy się wyprzedzić?
23 luty 2015 : 22:29 selawi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8727 3.9509
EUR 4.2077 4.2927
CHF 4.2525 4.3385
GBP 4.9508 5.0508

Newsletter