Prawo, polityka

MIiR przypomina o możliwości wsparcia projektów środowiskowych z Europejskiego Funduszu "Łącząc Europę" - CEF (Connecting Europe Facility). Wsparcie armatorów w zakresie modernizacji statków w celu spełnienia wymagań ochrony środowiska (w tym ograniczenia emisji) jest przewidziana w priorytecie "Autostrady Morskie" w Programie Wieloletnim CEF. O dofinansowanie aplikować mogą podmioty polskie, również w ramach projektów międzynarodowych tzw. Multi - applicant Applications.

Informacje o obowiązującym konkursie znajdują się na stronie MIiR pod adresem:
http://www.mir.gov.pl/transport/cef/Strony/fundusz_laczacy_europe.aspx

Więcej informacji o programie CEF można znaleźć na stronach Agencji INEA:

http://inea.ec.europa.eu/en/cef/cef_transport/cef_transport.htm oraz
http://inea.ec.europa.eu/en/cef/cef_transport/apply_for_funding/cef_transport_call_for_proposals_2014.htm

MIiR informuje, że kwestia wsparcia finansowego armatorów w związku z przyjęciem dyrektywy w zakresie zawartości siarki w paliwach żeglugowych jest jednym z przedmiotów prac Europejskiego Forum Zrównoważonej Żeglugi (ESSF). 4 grudnia 2014 r. w trakcie ostatniego posiedzenia ESSF przedstawiono raport podgrupy do spraw finansowania, który zawiera między innymi szczegółowe informacje na temat możliwości finansowania projektów środowiskowych. Raport dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej pod adresem:

http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetailDoc&id=17037&no=5 

Polskim przedstawicielem w ESSF jest profesor Tadeusz Borkowski z Akademii Morskiej w Szczecinie, a jego zastępcą Paweł Banaś z Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi MIiR. Za pośrednictwem Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi (adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 22 630 16 39) do przedstawicieli Polski w ESSF można kierować wszelkie pytania dotyczące prac ESSF oraz opublikowanego raportu podgrupy do spraw finansowania.

MIiR

1 1 1 1