Prawo, polityka

Obserwowany wśród polskich przedsiębiorstw wzrost aktywności w obszarze offshore na Bałtyku odsłonił potrzebę weryfikacji i uzupełnienia krajowych uregulowań związanych z tą działalnością. 

Jedna z kwestii wymagających unormowania pojawiła się w związku z przebudową i zmianą sposobu użytkowania należących do Grupy Lotos platform wydobywczych, które z pływających stają się stacjonarnymi. W reakcji PRS podjął się opracowania brakujących przepisów dotyczących budowy i nadzoru nad morskimi stacjonarnymi platformami produkcyjnymi, które obecnie publikujemy jako Publikcję Nr 105/P.

Lotos Petrobaltic posiada 4 platformy, w tym jedną stałą PG-1, zbudowaną jako budowla hydrotechniczna, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Trzy pozostałe platformy: Lotos Petrobaltic, Baltic Beta i Petrobaltic mają cechy wypornościowe, ale Baltic Beta (BB) posadowiona jest na stałe na złożu, zaś Petrobaltic po przebudowie na centrum produkcyjne (jak obecnie BB) stanie się również platformą posadowioną na stałe. Platforma Lotos Petrobaltic jest platformą mobilną przewidzianą do doraźnego posadowienia na złożu na czas wierceń. Platformy te były projektowane i zostały zbudowane zgodnie z wymaganiami wynikającymi z Kodeksu MODU (Mobile Offshore Drilling Unit – ruchome jednostki górnictwa morskiego) nie spełniając wymagań Prawa budowlanego.

W przypadku tych trzech platform Lotosu posadowionych na stałe w polskim obszarze morskim konieczne stało się uwzględnienie w odniesieniu do nich również uregulowań zawartych w ustawie Prawo budowlane oraz w innych regulacjach prawnych wynikających ze specyfiki tego typu obiektów inżynierii morskiej. Nasza publikacja przepisowa Nr 105/P – Morskie stacjonarne platformy produkcyjne. Przepisy budowy i nadzoru, czyni zadość tym wszystkim wymaganiom. Zasady zebrane w Publikacji wyczerpują wszystkie wymogi techniczne, organizacyjne i prawne dla platform (instalacji) przebudowywanych z MODU na FOP (Fixed Offshore Platform – stacjonarne jednostki górnictwa morskiego), gwarantując uzyskanie wymaganego poziomu bezpieczeństwa obiektu, załóg i ochrony środowiska. Publikacja uwzględnia wymagania zarówno Prawa budowlanego, jak i wymagania Administracji Morskiej RP.

Publikacja nr 105/P Morskie stacjonarne platformy produkcyjne. Przepisy budowy i nadzoru – 2014 

PRS

Fot. Lotos

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter