Prawo, polityka

26 marca 2014 r. podsekretarz stanu w MIR Dorota Pyć przewodniczyła XXII posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego omówiono harmonogram prac nad projektem dokumentu „Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej RP do roku 2020” (z perspektywą do 2030), który w listopadzie ubiegłego roku został poddany konsultacjom społecznym.

W trakcie spotkania, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz MIR przedstawili informacje dotyczące Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz stanu prac nad Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” 2014-2020.

Przedstawiono także zakres regulacji projektu dyrektywy dotyczącego morskiego planowania przestrzennego oraz nowej Strategii Bezpieczeństwa Morskiego UE zawartej w komunikacie Komisji Europejskiej i Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa w sprawie otwartego i bezpiecznego światowego obszaru morskiego: elementy strategii Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa na morzu.

Obecni na posiedzeniu omówili również przygotowania do głównych obchodów Europejskiego Dnia Morza 2014, które odbędą się w maju w Bremie, a także przebieg organizowanej przez MIR II edycji konkursu plastycznego „Morski świat przyszłości”, którego rozstrzygnięcie nastąpi 11 kwietnia 2014 r.

****

Międzyresortowy Zespół ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów powołanym do przygotowania projektu dokumentu „Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej” w powiązaniu ze zintegrowaną polityką morską Unii Europejskiej. Do jego zadań należy także monitorowanie realizacji polskiej polityki morskiej, przygotowywanie i opiniowanie projektów stanowisk Rady Ministrów, opracowywanie rocznych raportów oraz innych dokumentów na potrzeby Rady Ministrów, a także instytucji UE.

MIiR

 

+1 ... polityczka morska ...
Polityka morska państwa polskiego jest powierzchowna (powłokowa). Żadnej analizy i powiązań jej uwarunkowań z bezpośrednimi działami gospodarki, chociażby z innymi działami gospodarki rolnej niż rybołówstwo, jak np. dlaczego pomarańcze hiszpańskie dostępne są przez cały rok po tej samej, niskiej cenie (dotrzymana obecanka UE przed wejściem Polski do UE), ostatnio np. po 1,99 zł/kg, a ogórki gruntowe poskie są obecnie po 9 do 16 zł/kg i dostepne są tylko w niektórych rejonach keaju. Ta sytuacja wywołuje ogromny pęk wykrętnych wyjaśnień, które będą nie prawdziwe. Pytanie kluczowe tego skomplikowanego komentarza: Co mają wspólnego ogórki gruntowe z polityką morską? Za prawidłową odpowiedż konia z rzędem przy nastepnej okazji.
28 marzec 2014 : 11:44 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter