Prawo, polityka
Stymulowanie wzrostu gospodarczego, innowacji i zatrudnienia w sektorze morskim, integracja systemów nadzoru morskiego, stanowiąca (obok wiedzy o morzu i morskiego planowania przestrzennego) instrument Zintegrowanej Polityki Morskiej UE oraz wzmocnienie roli i znaczenia Grupy HLFP to najważniejsze tematy VII Posiedzenia Punktów Kontaktowych Wysokiego Szczebla Państw Członkowskich do spraw Zintegrowanej Polityki Morskiej (HLFP).

Spotkaniu, które odbyło się 4 października br. w Warszawie przewodniczyła reprezentująca polską Prezydencję podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Anna Wypych-Namiotko, odpowiedzialna za sprawy gospodarki morskiej i śródlądowej, która przedstawiła działania Polski w zakresie realizacji polityki morskiej.

Podczas spotkania zaprezentowano „Mapę drogową dla zintegrowanej polityki morskiej w okresie Prezydencji Cypru w Radzie UE” w II połowie 2012 roku.

Na podstawie pisemnych stanowisk państw członkowskich planuje się zredagowanie dokumentu polskiej Prezydencji w zakresie roli i znaczenia Grupy HLFP w przyszłości.

Przedstawiciel Portugalii wygłosił przemówienie poświęcone wkładowi państw członkowskich UE w rozwój i implementację strategii makroregionalnych na przykładzie zaangażowania Portugalii w Strategię UE dla Adriatyku.

Uczestnicy podczas spotkania w Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich (FRONTEX) zapoznali się z informacją na temat działań Agencji w zakresie operacji morskich.

W spotkaniu wzięli udział ministrowie z państw członkowskich UE, reprezentująca Komisję Europejską Dyrektor Generalna Dyrekcji Generalnej KE ds. Morskich i Rybołówstwa (MARE) Lowri Evans, Jean-Louis Colson (DG MOVE) i Nicolas Breczewski (DG EMPL) oraz wysocy rangą urzędnicy z państw członkowskich UE oraz Norwegii i Islandii, w tym Wiceminister Transportu, Technologii Informacyjnych i Komunikacji Kamen Kichev (Bułgaria), Sekretarz Generalny ds. Morza Jean – Francois Tallec (Francja), oraz Sekretarz Generalny w Ministerstwie Środowiska Magnus Johannesson (Islandia).

Grupa Wysokiego Szczebla Państw Członkowskich ds. Zintegrowanej Polityki Morskiej UE powstała w odpowiedzi na zaproszenie Prezydencji portugalskiej w Radzie UE w 2007 r. i stanowi nieformalny mechanizm konsultacji w zakresie zintegrowanej polityki morskiej UE. Istotą jej funkcjonowania jest zapewnienie rozwoju tej polityki.

Posiedzeniom HLFP przewodniczy aktualna Prezydencja rotacyjna Rady UE. W przygotowania i prace Grupy ściśle zaangażowana jest także Komisja Europejska posiadająca stałe zaproszenie do udziału w jej posiedzeniach. Do udziału w pracach mogą być zapraszane odpowiednie agencje UE, przedstawiciele państw trzecich, jak również zainteresowanych stron, zaangażowanych w realizację zintegrowanej polityki morskiej UE.{jathumbnail off}
1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6182 3.6912
EUR 4.2232 4.3086
CHF 4.5137 4.6049
GBP 4.8868 4.9856

Newsletter