Porty, logistyka

W środę, 5 czerwca br. na terenie budowanego terminalu T3 miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. W ceremonii wzięli udział członkowie kadry zarządzającej oraz rady nadzorczej Baltic Hub, przedstawiciele akcjonariuszy, kluczowi interesariusze, klienci oraz wykonawcy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, w tym Arkadiusz Marchewka – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Agnieszka Pomaska – posłanka na Sejm RP, Jacek Karnowski, poseł na Sejm RP, Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Miasta Gdańska, oraz Dorota Pyć – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Podpisany akt wmurowania umieszczono w specjalnej tubie – kapsule czasu, którą następnie wmurowano pod inwestycję.

- Dzięki inwestycji T3 Baltic Hub stanie się jednym z największych kompleksów terminali kontenerowych w Europie, zwiększając moce przeładunkowe do 4,5 mln TEU rocznie. To nie tylko znaczący wzrost potencjału operacyjnego i nowe możliwości rozwoju dla naszych klientów, ale także korzyści zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i rynków Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub.

O rządowym wsparciu dla działań mających służyć polskiej gospodarce i rozwojowi gospodarki morskiej mówił wiceminister Arkadiusz Marchewka.

- Nieczęsto zdarza się realizować projekty, dzięki którym Polska powiększa się i to dosłownie o 36 ha. Te 36 ha to jest okno na wielki świat transportu morskiego, to jest szansa na rozwój, na zrobienie kolejnego kroku w budowie tak ważnej części polskiej ekonomii, jaką jest gospodarka morska. Takie inwestycje jak ta są powodem do dumy, dlatego że tutaj do Gdańska będą wpływać po najważniejszych szlakach transportowych największe na świecie kontenerowce i dzięki temu będzie mogło ich wpływać jeszcze więcej. Wzrost tego wolumenu przeładunkowego do 4,5 mln TEU sprawia, że będziemy mieli w Polsce jeden z największych tego typu terminali na kontynencie i z tego możemy być bardzo dumni – mówił Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, po czym dodał: – Polski rząd wspiera wszystkie inwestycje, takie jak ta, które służą rozwojowi gospodarczemu, które służą polskiej gospodarce i rozwojowi gospodarki morskiej. Jestem przekonany, że dzięki takim przedsięwzięciom jak właśnie rozbudowa Baltic Hub polska gospodarka morska jest na dobrym kursie.

O tym, że rozwój Baltic Hub to inwestycja w bezpieczeństwo mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska.

- Trzymam kciuki za dokończenie inwestycji i za kolejną inwestycję, bo my jesteśmy z niej dumni w Gdańsku, na Pomorzu i w Polsce, ale poza dumą, myślę, że daje ona poczucie bezpieczeństwa w tym świecie, w którym chyba nie możemy być niczego pewni. Myślę, że to jest wzmocnienie tutaj na Pomorzu niezależności Rzeczpospolitej Polskiej także od towarów, które nie wiadomo, jak będą mogły do niej przypływać, także trzymam kciuki. Cieszę się z tego rozwoju i mam nadzieję na dalszą współpracę – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. – Dziękuję także za współpracę społeczną z dzielnicami, które sąsiadują z Baltic Hub. Mam nadzieję na dalszy rozwój tej współpracy, bo myślę, że taka społeczna odpowiedzialność biznesu to też jest jedna z dobrych cech także waszej spółki, za co dziękuję i mam nadzieję na dalszy jej rozwój.

FOTORELACJA

Rozbudowa Baltic Hub zapewni na kolejne lata gdańskiemu portowi wiodąca rolę na Morzu Bałtyckim.

- Chciałam bardzo serdecznie podziękować za wysiłek, który zarząd Baltic Hub wykonał przez te wszystkie lata i życzyłabym sobie takiej siły u mnie w porcie, jaka wystąpiła tutaj w Baltic Hub. Ze swojej strony obiecuję pełną współpracę zarówno z Baltic Hub, jak i ze wszystkimi podmiotami, które są zainteresowane i mają do tego siły, środki i serce, aby wzmacniać polską gospodarkę morską – zadeklarowała Dorota Pyć, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Dzięki budowie nowego terminalu T3, na terenie portu powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne, zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe Baltic Hub o 1,5 mln TEU do łącznie 4,5 mln TEU rocznie. W ramach inwestycji, której wartość wynosi 470 mln euro, powstaje nabrzeże głębokowodne o długości 717 m, głębokości 18 m oraz plac o powierzchni 36 ha.

Dodatkowo, w ramach projektu T3 zakupionych zostało 8 suwnic nabrzeżowych, zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 28 półautomatycznych suwnic RMG, które będą zdalnie obsługiwane przez operatorów w ergonomicznie zaprojektowanych stanowiskach. Pozwoli to na stworzenie znacznie bardziej bezpiecznego, nowoczesnego i wygodnego środowiska pracy przez cały rok.

Rozpoczęcie budowy nowego terminala miało miejsce w październiku 2022, a jego uruchomienie przewidziane jest na drugą połowę 2025 roku.

Po ukończeniu T3, Baltic Hub stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie pod względem możliwości przeładunkowych i niezmiennie będzie obsługiwać i wspierać zarówno dynamicznie rozwijającą się polską gospodarkę, jak i rynki Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajów bałtyckich.

REL/LEW
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

+2 Taa .
A bierzącej wody i toalety dla pracowników dalej nie ma.
06 czerwiec 2024 : 09:38 Jerry TheAnimal | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter