Porty, logistyka

Intencją władz miasta Ningbo w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach jest zwiększenie potencjału tamtejszego portu i budowa stałej siatki połączeń międzykontynentalnych. Zdaniem Biura Informacyjnego Władz Miejskich Ningbo, wysokie prawdopodobieństwo takiego połączenia handlowego wynika z wyjątkowego statusu, jaki posiada tamtejszy port zaliczany do największych w Azji i na świecie.

W porcie Ningbo-Zhoushan, który zlokalizowany jest nad Morzem Wschodniochińskim, statki o maksymalnej nośności 300 tys. ton mogą swobodnie przypływać i odpływać, większe jednostki o maksymalnej nośności powyżej 400 tys. ton mogą wpływać z przypływem i wypływać z odpływem. Jest to rzadki, wyjątkowy port głębokowodny na świecie.

W ubiegłym roku przeładunki w porcie sięgnęły 1,324 mld ton, co daje pierwsze miejsce na świecie, a przeładunki kontenerowe plasują port na trzecim miejscu na świecie. W porcie znajduje się również największy terminal rudy żelaza w Chinach, największy terminal ropy naftowej w Azji i drugi co do wielkości terminal kontenerowy na świecie. Wśród międzynarodowych kierunków istotnymi punktami są również kraje Europy Środkowej i Wschodniej.  

Ningbo było ważnym ośrodkiem handlowym od czasów starożytnych. Już w czasach dynastii Tang w Ningbo swój początek miał Morski Jedwabny Szlak. W czasach nowożytnych Ningbo było jednym z pięciu portów otwartych na handel zagraniczny. Od 1978 roku to jeden z pierwszych nadmorskich miast w kraju, które przyjęło kampanię reform i otwierania się na rynki międzynarodowe.

Obecnie Ningbo jest połączone z ponad 60 chińskimi miastami za pomocą intermodalnego transportu morsko-kolejowego i ma dostęp do ponad 600 portów w ponad 200 krajach i regionach za pomocą ponad 300 tras kontenerowych. To ważne centrum logistyczne z nowoczesną bazą usług spedycyjnych.

Budowa światowej klasy węzła integracji kolejowo-powietrznej jeszcze bardziej zoptymalizuje planowanie transportu w regionie. Szacuje się, że w 2050 roku zdolność transportowa w ramach przewozów pasażerskich zachodniego węzła transportowego Ningbo osiągnie około 220 mln pasażerów rocznie, a wolumen lotniczego transportu towarowego - 3 mln ton rocznie.

Dążąc do bezpieczeństwa obiegu i bezpieczeństwa danych w międzynarodowym handlu towarami masowymi, Ningbo uruchomiło cyfrową platformę usług „TradeGo”, aby zapewnić wyjątkowość i autentyczność dokumentów cyfrowych za pomocą technologii blockchain. Platforma stała się jedną z zaledwie 10 uznanych platform elektronicznego listu przewozowego na świecie.

W branży wytwórczej Ningbo posiada 104 krajowe przedsiębiorstwa przodujące w produkcji jednoasortymentowej, najwięcej wśród chińskich miast i znacznie wyprzedza Shenzhen, które zajmuje drugie miejsce. Wiele z tych produktów opuszcza Chiny za pośrednictwem portu Ningbo-Zhoushan.

Zgodnie z planem do 2026 roku przepustowość ładunków portu Ningbo-Zhoushan ma utrzymać pierwsze miejsce na świecie, a liczba przedsiębiorstw o rocznej wartości handlowej przekraczającej 10 mln USD oraz zagranicznych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości inwestycji przekraczającej 100 mln USD podwoi się w porównaniu z 2021 rokiem.

Źródło: Information Office of Municipal Government of Ningbo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter