Porty, logistyka

Zgodnie z zapowiedzą przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczęli prace nad modernizacją i odbudową ponad stuletnich falochronów w Porcie Morskim Ustka.

Urzędnicy podpisali właśnie umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej. Warto dodać, że swój wkład w inwestycję mają również pasjonaci historii z Ustki, którzy przekazali do urzędu archiwalne plany konstrukcyjne falochronów. Po zakończeniu prac projektowych, planowane jest ogłoszenie przetargu. Według planu ma się to odbyć w trzecim kwartale tego roku. Wartość umowy na prace projektowe to prawie 280 tys. zł.

Masywne falochrony w usteckim porcie morskim zostały oddane do użytku w 1903 roku. Zbudowano je, aby chronić wnętrze portu przed sztormowymi falami. Falochron zachodni ma 416 metrów długości a wschodni 318 metrów. Wejście do portu między głowicami falochronów ma 40 metrów szerokości. Utrzymywana jest tam głębokość 6 metrów.

Przedmiotem umowy podpisanej 1 marca z Pracownią Projektową Budownictwa Hydrotechnicznego Aquaprojekt Sp.z o.o. jest opracowanie projektu budowlanego wraz z projektem technicznym, projektami branżowymi, zagospodarowania terenu oraz informacją dot. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Umowa dotyczy falochronu wschodniego i zachodniego, Nabrzeża Pilotowego oraz ostrogi przy falochronie zachodnim. Projektem objęty jest również remont obecnego oświetlenia nawigacyjnego. Wykonawca będzie miał 4 miesiące na realizację tego zadania.

"Zgodnie z założeniami, projekt ma przewidywać możliwość zwiększenia w przyszłości głębokości technicznej i projektowej przy falochronach do 7 metrów" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni. "Wynika to m.in. z faktu, iż Urząd Morski w Gdyni realizuje prace przygotowawcze, możliwe do wykonania na tym etapie, a związanych z budową portu zewnętrznego w Ustce, który mógłby pełnić funkcje instalacyjno-serwisowe dla rozwijającego się przemysłu offshore."

Dotychczas w tym zakresie opracowano Program Funkcjonalno-Użytkowy z częścią kosztową, uzyskano decyzję, zatwierdzającą projekt robót geologicznych i decyzję na wznoszenie konstrukcji w polskich obszarach morskich. Odebrano również raport o oddziaływaniu na środowisko, a w ostatnich dniach złożony został także wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, dokumentu niezwykle istotnego przy każdej inwestycji.

- Z uwagi na ramy czasowe KPO i konieczność zrealizowania zaplanowanych w jego ramach inwestycji do końca czerwca 2026 roku, nie jest w tym momencie możliwe zrealizowanie całego zakresu, związanego z budową zewnętrznego portu instalacyjno-serwisowego. W związku z tym, na obecnym etapie zostanie wykonany remont falochronów, będących w bardzo złym stanie technicznym. Najpierw potrzebny jest oczywiście projekt. Zadaniem wykonawcy będzie również zaprojektowanie konstrukcji, zapobiegającej przesypywaniu się piasku przez parapet falochronu zachodniego na nawierzchnię i tor wodny. Zaprojektowana ma być też odbudowa zniszczonej ostrogi oraz remont nabrzeża Pilotowego – mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jak już wspominaliśmy swój udział w projekcie modernizacji usteckich falochronów mają miłośnicy historii z Ustki. W notatce o podpisanej umowie pojawiła się informacja, że Urząd Morski w Gdyni przekaże projektantowi do wykorzystania archiwalne plany konstrukcyjne, otrzymane dzięki uprzejmości mieszkańca Ustki, Pana Aleksandra Michalewskiego, pasjonata historii i fotografii.

"Dziękujemy również wszystkim członkom grupy USTKA NA PRZESTRZENI WIEKÓW, którzy uczestniczyli w gromadzeniu tych materiałów" - czytamy w komunikacie.

Tekst, fot.: Hubert Bierndgarski

W 2022 roku silny sztorm wyrwał kilkanaście metrów falochronu zachodniego. Naprawa kosztowała prawie 2 mln zł.
W 2022 roku silny sztorm wyrwał kilkanaście metrów falochronu zachodniego. Naprawa kosztowała prawie 2 mln zł.
W 2022 roku silny sztorm wyrwał kilkanaście metrów falochronu zachodniego. Naprawa kosztowała prawie 2 mln zł.W 2022 roku silny sztorm wyrwał kilkanaście metrów falochronu zachodniego. Naprawa kosztowała prawie 2 mln zł.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter