Porty, logistyka

W czwartek, 5 października br., podczas konferencji prasowej na terenie Portu Północnego w Gdańsku, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował o nabyciu przez spółkę Węglokoks akcji Przedsiębiorstwa Przeładunkowo-Składowego „Port Północny”.

W wyniku transakcji Węglokoks – grupa kapitałowa zrzeszająca spółki z sektora stalowego, energetycznego i logistycznego, nabyła 80,43 proc. akcji PPS Port Północny, co daje Węglokoksowi kontrolę nad spółką.

Zadowolenia z transakcji nie krył minister Sasin.

To bardzo dobra wiadomości dla polskiej gospodarki, bo dokonano repolonizacji, odzyskania z rąk zagranicznego kapitału do domeny Skarbu Państwa Portu Północnego sp. z o.o. To jednocześnie ważne wydarzenie dla bezpieczeństwa Polski, bo ten port jest największym i najważniejszym polskim portem surowcowym wraz z Naftoportem, który jest częścią tego portu – mówił minister Jacek Sasin.

W ostatnich 12 latach, pod zarządem SEA-invest Corporation – międzynarodowego operatora terminali dla towarów takich jak suche ładunki masowe, PPS Port Północny stał się największym i najważniejszym portem masowym w Polsce oraz kluczowym aktywem dla zabezpieczenia importu do Polski materiałów masowych, w szczególności węgla energetycznego, koksującego i rudy żelaza.

Nabycie kontrolnego pakietu akcji spółki wzmocni pozycję Węglokoksu na rynku logistycznym, co wpisuje się w długofalową strategię Grupy Węglokoks zakładającą rozwój biznesu logistycznego.

Z przyjemnością informujemy o nabyciu udziałów w PPS Port Północny. To nowe aktywo pozwoli nam rozwijać działalność w sektorze logistycznym i zapewnić lepszą integrację naszych działalności. Wierzymy, że ta inwestycja przyczyni się do dalszego rozwoju całej Grupy Węglokoks i umocni naszą pozycję na rynku – powiedział Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks.

Prezes wspomniał także o najbliższych planach inwestycyjnych na terenie Portu Północnego.

Jednym z naszych najważniejszych celów inwestycyjnych jest przebudowa jednego z pirsów, który aktualnie nie spełnia swojej roli. Przede wszystkim pirs wymaga wzmocnienia palowania i nowej infrastruktury, która pozwoli na dwukierunkowość działania. Obecnie jest on przystosowany przede wszystkim na eksport, natomiast my chcemy, aby ten pirs wyposażyć w maszyny, urządzenia wyładowcze, które spowodują, że będziemy w stanie zarówno eksportować jaki importować – mówi Tomasz Heryszek.

Z uwagi na poufność zawartej z SEA-invest Corporation umowy, wartość transakcji nie została ujawniona.

Węglokoks S.A. to silna marka zrzeszająca przedsiębiorstwa z sektora górniczego, hutniczego, energetycznego i logistycznego. To także największy w Polsce eksporter węgla energetycznego, operator logistyczny i handlowy. Wśród polskich i zagranicznych kontrahentów marka WĘGLOKOKS od 70 lat jest synonimem rzetelności i najwyższej jakości.

Przedsiębiorstwo powstało w 1951 roku jako Centrala Handlu Zagranicznego, zajmująca się głównie eksportem węgla kamiennego. Obecnie węgiel jest eksportowany głównie do krajów Unii Europejskiej, ale coraz silniej eksplorowane są rynki krajów Afryki Północnej i Azji Wschodniej. Działalność Firmy na rynku krajowym to przede wszystkim: handel produktami dla hutnictwa, dostawy magnetytu i flokulantów, materiałów dla górnictwa oraz handel biomasą i paliwami płynnymi dla przemysłu energetycznego.

Węglokoks S.A. stojący na czele prężnie działającej Grupy Kapitałowej, jest jedną z największych firm w województwie śląskim, która kładzie nacisk na innowacyjność i nowe technologie.

REL/LEW

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl
Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl
Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl
Łukasz Malinowski, Prezes Zarządu Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl
Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.plJacek Sasin, minister aktywów państwowych. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.plTomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.plŁukasz Malinowski, Prezes Zarządu Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8734 3.9516
EUR 4.2084 4.2934
CHF 4.2625 4.3487
GBP 4.921 5.0204

Newsletter