Porty, logistyka

We wtorek, 6 września pociąg kontenerowy z czeskiej Ostrawy po raz pierwszy wjechał do polskiego terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. To pierwszy z wielu kursów niemieckiego operatora logistycznego, firmy METRANS, do DCT.

Pociąg ma kursować do Gdańska trzy razy w tygodniu - w każdy wtorek, czwartek i sobotę. Dla DCT nowe połączenie kolejowe oznacza, że partnerzy i klienci terminalu będą mieli możliwość przewozu towarów między Czechami, Polską, Słowacją i Węgrami w sposób bardziej konkurencyjny cenowo i przyjazny dla środowiska.

W ramach nowej usługi DCT i METRANS wprowadzą pociągi o długości 750 m (zamiast dotychczasowych 650 m), co zwiększy możliwości przewozowe o 15 proc. na jeden pociąg.

DCT jest jednym z największych kolejowych terminali kontenerowych w Europie. Po zakończeniu w 2021 r. rozbudowy terminala z 4 do 7 torów o długości 750 m, DCT może pochwalić się roczną zdolnością przeładunkową na poziomie 750 000 TEU. Dla DCT współpraca z METRANS oznacza nowe możliwości rozwoju na pozbawionych dostępu do morza rynkach Europy Środkowej oraz zapewnienie ekonomicznej, nowoczesnej alternatywy dla klientów DCT. Dla poszczególnych uprzemysłowionych regionów w Czechach i na Słowacji DCT jest najbliższym portem morskim. Oznacza to niższe koszty transportu intermodalnego dla klientów, którzy chcą wysyłać swoje towary do Azji lub obu Ameryk dzięki przejściu na nową usługę kolejową METRANS.

METRANS jest jednym z liderów na rynku transportu intermodalnego, łączącym główne huby portowe na Morzu Północnym i Adriatyku oraz terminale kolejowe z obszarami, pozbawionymi dostępu do morza w Europie. Połączenie potencjału DCT Gdańsk, wysokiej jakościi usług terminalu i rosnącej przepustowości wraz z synergią terminali intermodalnych i pociągów METRANS, znacznie poprawi logistykę w Europie, co ma kluczowe znaczenie w czasie trwającego wysokiego popytu.

Wraz z nowym serwisem kolejowym ropozczynamy regularne, bezpośrednie połączenie między jednym z głównych regionów przemysłowych w Czechach, a największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Współpraca ta z pewnością przyniesie wartość dodaną zarówno dla DCT Gdańsk, firmy METRANS jak i dla gospodarek naszych krajów – mówi Charles Baker, dyrektor generalny DCT Gdańsk.

rel (DCT Gdańsk)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter