Porty, logistyka

Nałożone przez Unię Europejską na Białoruś sankcje gospodarcze zmniejszą o 20 proc. eksport potażu z tego kraju przez Litwę - powiedział w piątek prezes litewskich kolei Mantas Bartuszka. Potaż z Białorusi jest eksportowany głównie przez port w litewskiej Kłajpedzie.

W 2020 roku na Litwę z Białorusi wjechało 11 mln ton potażu. Zdecydowana większość surowca, 10,7 mln ton, została później załadowana na statki w Kłajpedzie. Około 2,5 mln ton potażu będzie podlegało pod nałożone na Białoruś przez UE w czwartek sankcje - oszacował Bartuszka.

Białoruski potaż z Litwy jest wywożony przez położony w porcie w Kłajpedzie terminal, który w 30 proc. należy do białoruskiego koncernu potasowego Biełaruśkalij - przypomina Reuters.
Chodzi o terminal Birių Krovinių Terminalas (Bulk Cargo Terminal - BKT) - na zdjęciach.

UE w czwartek formalnie nałożyła sankcje gospodarcze na Białoruś w odpowiedzi na naruszenia praw człowieka i brutalne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego, opozycji demokratycznej i dziennikarzy w tym kraju, a także na przymusowe lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku.

Sankcje obejmują zakaz bezpośredniej lub pośredniej sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu do kogokolwiek na Białorusi sprzętu, technologii lub oprogramowania przeznaczonego do monitorowania lub przechwytywania wiadomości w internecie i wiadomości komunikacji telefonicznej, a także towarów podwójnego zastosowania i technologii do celów wojskowych.

Sankcje zostały nałożone także na produkty naftowe, potaż oraz towary używane do produkcji lub wytwarzania wyrobów tytoniowych. Ponadto dostęp do rynków kapitałowych UE jest ograniczony, a udzielanie ubezpieczeń i reasekuracji rządowi białoruskiemu oraz białoruskim organom i agencjom publicznym jest zabronione. 

Fot.: Birių Krovinių Terminalas 

Terminal BKT w Kłajpedzie
Terminal BKT w Kłajpedzie
Terminal BKT w KłajpedzieTerminal BKT w Kłajpedzie
+7 Sól potasowa
Chodzi o sól potasową, a nie żaden "potaż"!!!!
25 czerwiec 2021 : 13:15 Gryf | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter