Porty, logistyka

Przestępcy infiltrują duże firmy żeglugowe w porcie w Rotterdamie, na zachodzie Holandii. „Korupcja jest znacznie większa, niż się wszystkim wydaje” - mówi dziennikowi "NRC" szef policji morskiej w tym porcie Jan Janse.

Gangi przemycają narkotyki w rotterdamskim porcie za pośrednictwem wspólników zatrudnionych przez głównych armatorów. Firmy zostały skorumpowane "na dużą skalę" - powiedział Janse.

Kryminaliści mają swoich ludzi na ważnych stanowiskach w firmach żeglugowych, co umożliwia im handel narkotykami na ogromną skalę.

Organizacje przestępcze celują przede wszystkich w dużych armatorów, takich jak MSC, Maersk, Hapag-Lloyd i CMA CGM, którzy pływają do Ameryki Południowej - podkreślił szef policji.

Przestępcy potajemnie wyjmują narkotyki z kontenerów i wywożą je poza teren portu. Zdaniem Jansego dzieje się to masowo.

Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pomaga ktoś z załogi lub pracowników firm w porcie – wyjaśnił.

Dziennik informuje o kłopotach firmy MSC. Kilka lat temu władze holenderskie zagroziły wręcz konfiskatą statku należącego do szwajcarskiego właściciela. Statki MSC pojawiły się podczas dochodzeń w sprawie nielegalnego przemytu narkotyków. Paczki kokainy miały być wrzucane z niego do wody i następnie wyławiane przez mniejsze statki.

W 2019 roku na statku MSC znaleziono 20 000 kilogramów kokainy. Członkowie załogi statku w drodze do Rotterdamu zostali przyłapani na przenoszeniu kokainy do motorówek.

W zeszłym roku firmie ochroniarskiej Securitas udowodniono udział jej pracowników w handlu narkotykami - powiedział dziennikowi szef policji. Jego zdaniem większość dużych firm portowych jest poważnie dotknięta korupcją.

Holandia odgrywa centralną rolę w europejskim handlu kokainą. Przechwytywana ilość tego narkotyku rośnie z każdym rokiem. Jak podaje NRC, w zeszłym roku w rotterdamskim porcie została przechwycona przez policjantów i celników rekordowa ilość kokainy - 40 900 kilogramów. Dla porównania w 2014 r. było to 7575 kg.

W zeszłym roku policja morska portu w Rotterdamie odnotowała 300 prób przemytu narkotyków.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

-2 zapytam
Czy można ten proceder łączyć z porwaniami statków?No cóż marynarz tego nie wyjaśni.
27 kwiecień 2021 : 06:14 bezmaski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Szukam pracy w MSC
Ten straszny "proceder" istnieje nie dlatego, ze sa mafie, bandyci, gangsterzy itp, tylko dlatego, ze ludzie CHCĄ to robic. Elo
27 kwiecień 2021 : 17:49 Niepijący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 KAŻDY MA WOLNY WYBÓR... I nikt nie karze komuś ćpać.. Czy przemycać narkotyków... .
Jak by było legalne to i problem przemytu by się skączył... Ludzie co chcą się naćpać i tak towar znajdą...
27 kwiecień 2021 : 20:24 Marek Pi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter