Porty, logistyka

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił przetarg na dostawę wyposażenia do obsługi ładunków w terminalu promowym w Świnoujściu.

Przedmiotem zamówienia jest zakup i dostawa m.in. dwóch wozów kontenerowych, czterech ciągników siodłowych i czterech platform kontenerowych – poinformowały w środę służby prasowe Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Oferty można składać do 18 lutego br.

Obecnie trwa modernizacja terminalu promowego w Świnoujściu. Po zakończeniu inwestycji terminal będzie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego (wykorzystującego więcej niż jeden rodzaj transportu-PAP).

Prace budowlane trwają blisko półtora roku. Rozebrano stare magazyny, rampy przeładunkowe, a także istniejące wyposażenie stanowisk nr 5 i 6. Wykonane zostały prace elektryczne, teletechniczne oraz zbrojarskie. Prawie gotowy jest też jeden z placów parkingowych dla 170 ciągników siodłowych przy ul. Duńskiej.

Widać już także nową estakadę nad stacją kolejową Świnoujście, która skomunikuje zaplecze z terenem terminalu. Z kolei istniejąca rampa przeładunkowa zostanie przebudowana do nowych parametrów technicznych i uzyska 35 metrów szerokości i 180 ton nośności.

Jak podkreślają porty, kwestią priorytetową inwestycji jest budowa nowych i przebudowa istniejących torów kolejowych oraz placów manewrowo - postojowych. Dla komfortu pasażerów zainstalowany zostanie nowy rękaw, który umożliwi bezkolizyjne przemieszczanie się pieszych.

Usługi intermodalne terminal powinien oferować w przyszłym roku – wynika z szacunków portów. Koszt inwestycji to 185 mln zł. Projekt jest dofinansowany unijnymi pieniędzmi z instrumentu finansowego CEF (Łącząc Europę).

auto: Kacper Reszczyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter