Porty, logistyka

Pierwsza w 2021 r. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG dotarła do terminalu LNG w Świnoujściu - podało w poniedziałek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka spodziewa się "pracowitego roku" i wielu dostaw gazu do Polski.

O pierwszej dostawie LNG w nowym roku spółka PGNiG poinformowała w poniedziałek na Twitterze. Jak napisano, metanowiec Maran Gas Apollonia dostarczył w piątek do terminalu LNG w Świnoujściu ok. 90 mln m sześc. gazu ziemnego (wolumen po regazyfikacji). Dodano, że spółka spodziewa się "pracowitego roku" i "wielu dostaw" gazu do Polski.

Odbiór pierwszej dostawy komercyjnej LNG miał miejsce w czerwcu 2016 r. Wcześniejsze dwa ładunki, które trafiły na przełomie 2015 i 2016 r., posłużyły do technicznego rozruchu instalacji.

W portfelu importowym PGNiG znajdują się obecnie kontrakty na zakup LNG od katarskiej firmy Qatargas oraz cztery kontrakty długoterminowe na zakup LNG produkowanego w terminalach zlokalizowanych w USA – zawarte z Cheniere Energy, Venture Global LNG i Port Arthur LNG. Kontrakt z Cheniere realizowany jest od lipca 2019 r., a realizacja kolejnych umów z firmami ze Stanów Zjednoczonych ma się rozpocząć w latach 2022-2024.

autorka: Elżbieta Bielecka

0 Agencja OBAJTEK ex-PRESS:
A co z kontraktem średnioterminowym z pośrednikiem handlowym Centrica LNG Company Ltd?
Trwa, czy został zerwany?
(Agencja OBAJTEK ex-PRESS)
11 styczeń 2021 : 20:20 x | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter