Porty, logistyka

Białoruski państwowy koncern naftowy (BNK) tymczasowo wstrzymał eksport produktów naftowych przez port w Kłajpedzie na zachodzie Litwy – poinformował we wtorek terminal naftowy Klaipedos Nafta.

Rozumiemy, że decyzja naszego klienta prawdopodobnie jest podyktowana logiką polityczną, a nie ekonomiczną, na którą nie mamy wpływu - wskazał w oświadczeniu Mindaugas Navikas, dyrektor handlowy spółki Klaipedos Nafta.

Według litewskiej spółki wszystkie umowy z Klaipedos Nafta zachowują ważność, ale zobowiązania z nich wynikające są zawieszone na czas nieokreślony.

Navikas wskazuje, że uwzględniając sytuację na Białorusi, „koncern (Klaipedos Nafta) poświęcił wiele uwagi na poszukiwanie nowych alternatyw, w tym usług magazynowania ropy, na które w tym roku popyt wzrósł ze względu na sytuację związaną z koronawirusem i niskie marże rafineryjne”.

Pod koniec sierpnia białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka zapowiedział nałożenie odwetowych sankcji wobec Litwy i Polski, które poparły działania białoruskiej opozycji po uznanych za sfałszowane wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. Łukaszenka ostrzegł m.in., że przekieruje eksport białoruskich towarów z litewskiego portu do innych portów. Klaipedos Nafta od ponad 10 lat współpracuje z białoruskimi partnerami. W ubiegłym roku terminale morskie w Kłajpedzie przeładowały około 46,3 mln ton ładunków, z czego ponad 16 mln ton, czyli prawie 35 proc., pochodziło z Białorusi.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

-2 matuszka Rasija
Wszystko pojdze teraz przez Petersburg , bedzie politycznie i ekonomicznie- Ura Ura!!
15 grudzień 2020 : 12:42 chopek roztropek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Niestety, prawda.
Niestety, taka jest prawda.
15 grudzień 2020 : 19:02 mant Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 dodam jeszcze
ciezko sie pogodzic z prawda, teraz minusiki prosze wpisywac!!
17 grudzień 2020 : 08:57 miroslaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter