Porty, logistyka

Do portu w Gdańsku wpłynął w czwartek pierwszy w tym sezonie turystycznym statek wycieczkowy. Na pokładzie MS Europa, zbudowanego w Helsinkach, jest kilkudziesięciu pasażerów.

Zwyczajowo sezon wycieczkowców w porcie zaczyna się w kwietniu i kończy w październiku. Ten rok miał być rekordowy pod względem liczby zawinięć, jednak pandemia koronawirusa zmieniła wszystko. Planowane były 84 jednostki. W czwartek wpłynęła pierwsza - poinformowała rzecznik prasowy Portu Gdańsk Anna Drozd.

MS Europa to statek zbudowany w Helsinkach. Jego długość to ponad 198 metrów. Rejs rozpoczął dnia 1 września w Hamburgu. Po drodze zawinął do portów w Niemczech, Szwecji i Danii. Podróż wycieczkowca potrwa 14 dni.

W tym roku ze względów bezpieczeństwa liczba pasażerów statku MS Europa z blisko 400 możliwych, została ograniczona do 60 osób.

Drozd wyjaśniła, że armatorzy po okresie zawieszenia zaczynają wznawiać rejsy statków wycieczkowych, choć kryzys w tej branży jeszcze długo da o sobie znać.

Sytuacja nadal jest bardzo dynamiczna i trudno przewidywać, czy i kiedy kolejne rejsy będą mogły wrócić na swoje stałe trasy. Aktualnie w Porcie Gdańsk do końca roku zgłoszonych jest pięć zawinięć statków pasażerskich - dodała.

Wiele krajów bałtyckich w ciągu tego roku wprowadziło kwarantannę. W związku z tym wejście jednostek wycieczkowych do takich portów jak St. Petersburg, Tallinn, Helsinki, Sztokholm czy Kopenhaga stało się niemożliwe. Obostrzenia z początku sezonu 2020 i straty armatorów wygenerowane w tym okresie, mogą skutkować przedłużeniem sezonu do później jesieni, a nawet pierwszych tygodni zimowych - ocenił w komunikacie prasowym ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk Michał Stupak.

Światowy kryzys związany z pandemią koronawirusa wywarł ogromny wpływ na wiele branż i gałęzi gospodarki. Branża cruisowa, dzięki flocie ponad 315 jednostek wycieczkowych generuje rocznie około 20 mld dolarów. Cały światowy sektor turystyczny to około 300 mln miejsc pracy. Jednak tylko w tym roku – jak podaje Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) - straty całego sektora, w tym branży cruisowej, szacuje się na co najmniej 1,2 biliona dolarów.

W 2018 r. do portu w Gdańsku na pokładach wycieczkowców przybyła rekordowa liczba ponad 30 tysięcy turystów z całej Europy. W latach 1995-2019 wpłynęło łącznie 680 wycieczkowców, na pokładzie których było ponad 250 tys. pasażerów. Do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych regionu należą: Trakt Królewski, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, koncerty organowe w Katedrze Oliwskiej czy oddalony o niecałe 60 km od Gdańska zamek w Malborku.

autor: Robert Pietrzak

0 Pomyłka
Panie Redaktorze,

Zachęcam do rzetelności.

Statek stojący w porcie w Gdańsku to Europa 2.
Europa 2 a Europa to inne statki.

Zdjęcie musi być stare bo nie ten statek stoi przy nab. Obrońców Westerplatte.

Pozdrawiam
16 wrzesień 2020 : 15:05 RaPa | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter