Porty, logistyka

Porty w Szczecinie i Świnoujściu odnotowały w pierwszym kwartale br. siedmioprocentowy spadek w porównaniu do analogicznego okresu w ub.r. Jednocześnie zwiększyły się w nich przeładunki zbóż.

Pierwszy kwartał br. okazał się rekordowy dla przeładunków zbóż w obu portach – poinformowała w czwartek Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Przedsiębiorstwa portowe przeładowały ich o prawie 100 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Jak wyjaśnia Woźniak-Lewandowska, obecnie na świecie występuje duże zapotrzebowanie na zboża, podczas gdy podaż znacząco skurczyła się na skutek ubiegłorocznych pożarów w Australii, stąd rekordy bije eksport polskiej pszenicy. Kwartał na plusie zakończyły także przeładunki kontenerów, których obsłużono o blisko 33 proc. więcej, niż przed rokiem oraz paliwa, których obsłużono więcej o 7,7 proc.

Pozostałe grupy towarowe takie, jak węgiel, ruda, inne masowe oraz drobnica kończą kwartał na minusie. Łącznie po pierwszych trzech miesiącach w obu portach zarejestrowano spadek przeładunków o 7 proc.

Jak przypomina Woźniak-Lewandowska, pierwszy kwartał ub. roku, który był bardzo dobry dla portów w Szczecinie i Świnoujściu. Porty odnotowały wtedy wzrost przeładunków o blisko 8 proc. wobec 2018 r.

Pomimo obecnego lekkiego wahnięcia w dół, przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu są na dobrym, bezpiecznym poziomie. Wpływa na to uniwersalny charakter obu portów, gdzie mniejsze przeładunki w jednej grupie towarowej rekompensują wzrosty w innej – poinformowała Woźniak-Lewandowska.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest jednym z największych inwestorów w regionie – podała Woźniak-Lewandowska. Z jej informacji wynika, że do 2027 r. wartość inwestycji w zespole portowym przekroczy miliard zł.

Porty zyskają nowe i zmodernizowane nabrzeża w rejonie Basenu Kaszubskiego i Kanału Dębickiego w Szczecinie. Terminal promowy w Świnoujściu będzie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego, pojawi się także nowoczesne jego zaplecze, wraz z nowym parkingiem – wylicza Woźniak Lewandowska. Jak dodaje, inwestycją, która znacząco zmieni oblicze obu portów oraz wpłynie na życie gospodarcze regionu będzie terminal kontenerowy w Świnoujściu.

autor: Kacper Reszczyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter