Porty, logistyka

W sposób naturalny odnoga dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym - powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że będzie to dogodne połączenie łączące Morze Czarne z Bałtykiem.

Adamczyk zaznaczył, że "w sposób naturalny" odnoga Via Carpatia w Rumunii dotrze do portu w Konstancy. "Dalej tą drogą do Polski, do Lublina i później drogą ekspresową S17, drogą ekspresową S7, do portów Trójmiasta. To będzie bardzo dogodny szlak drogowy łączący Morze Czarne z Bałtykiem" - dodał.

Adamczyk podkreślił, że dla Rumunii, ale także dla Polski Via Carpatia jest bardzo ważna. "Dla nas ten południkowy układ szlaków transportowych również jest priorytetem. On jest w realizacji - jestem przekonany, że najbliższe lata to będzie finalizacja tego przedsięwzięcia" - ocenił.

"To będzie realizacja budowy Via Carpatia na Słowacji, już dzisiaj ona kończy się na Węgrzech. Rumuni bardzo mocno wzięli się do pracy jeżeli chodzi o tę trasę" - dodał.

Minister ocenił w rozmowie z PAP, że "to jest nadzieja Rumunów na to, że będziemy mogli połączyć szlakiem drogowym i również kolejowym - port w rumuńskiej Konstancy i porty Trójmiasta".

"Mamy nadzieję na wpisanie tej trasy do sieci bazowej TEN-T (program, którego celem jest stworzenie spójnej sieci transportowej w UE - PAP), wniosek o to już został złożony, a jeżeli tak się stanie, to mamy również nadzieję, bo są już praktycznie zapewnienia o współfinansowaniu tej inwestycji ze środków europejskich" - zaznaczył minister infrastruktury.

Autor: Radosław Jankiewicz

Grafika: Port Gdańsk SA

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter