Porty, logistyka

5 czerwca przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska - inicjatywa na rzecz naszej planety, którą obchodzi ponad 100 krajów świata. Do kwestii związanych z ekologią szczególną wagę przywiązuje także Port Gdynia.

W Porcie Gdynia od lat stosowane są proekologiczne technologie zgodne z unijnymi standardami w ramach idei green port, które przyczyniają się do maksymalizacji jakości oraz wydajności – wszystko w celu zrównoważonego rozwoju.

Przykładem połączenia nowoczesności z wysokimi normami ochrony środowiska jest znajdujące się na przedłużonym pirsie południowym nabrzeża Duńskiego, stanowisko do przeładunku chemikaliów płynnych. To tutaj, dzięki pracy nalewaka morskiego najnowszej generacji, o ośmiocalowej średnicy rury, obsługa statków-chemikaliowców jest krótsza w czasie. Urządzenie sterowane jest hydraulicznie i tym samym załadunek płynnych chemikaliów odbywa się automatycznie w obiegu zamkniętym celem zachowania najwyższych norm bezpieczeństwa i ekologii. Zarówno sam nalewak jak i stanowisko obsługi cystern kolejowych są posadowione w szczelnej wannie przeciwrozlewowej. W dodatku specjalne zabezpieczenie w postaci tzw. sprzęgła awaryjnego rozłączania (ERC) w przypadku niebezpieczeństwa natychmiast odłącza statek od sprzętu, nie powodując jakiejkolwiek szkody. Trzeba także podkreślić, iż bunkrowanie chemikaliów wymagające szczególnych środków ostrożności przeprowadzane jest w tzw. osłonie gazowej.

- Światowy Dzień Ochrony Środowiska trwa w Porcie Gdynia przez cały rok, gdyż ze szczególną wrażliwością dbamy, aby procesy przeładunkowe w terminalach odbywały się w zgodzie z europejskimi wymaganiami ekologicznymi– podkreśla Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA. – Uruchomiliśmy m.in. system monitoringu, który ma na celu zdyscyplinowanie pracy poszczególnych terminali i w maksymalnym stopniu wyeliminować emisje szkodliwych pyłów.

rel (Port Gdynia SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter