Porty, logistyka

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję środowiskową dla gazociągu, który połączy podmorską część Baltic Pipe z polskim systemem przesyłu gazu - poinformował w piątek Gaz-System.

To jeden z pięciu projektów realizowanych w ramach inwestycji Baltic Pipe na terenie Polski.

Gazociąg będzie liczył ok. 85-90 km, jego nominalna średnica wyniesie 90 cm (w przypadku gazociągu lądowego od tzw. zespołu zaporowego w Niechorzu do terminalu odbiorczego) i metr w przypadku gazociągu od terminalu odbiorczego do tłoczni gazu w Goleniowie. Ciśnienie gazu w rurze wyniesie 12 MPa i 8,4 MPa.

Gazociąg powstanie na terenie województwa zachodniopomorskiego. Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym będzie przebiegać od tzw. zespołu zaporowego zlokalizowanego w miejscowości Niechorze (to tam na ląd wyjdzie podmorska część Baltic Pipe) do terminalu odbiorczego Konarzewie w gminie Rewal, Karnice (długość ok. 4,5 km). Część o średnicy metra przebiegnie od terminalu odbiorczego do węzła przesyłu gazu w Płotach w gminie Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty (długość ok. 36,5 km), zaś odcinek gazociągu relacji Płoty-Goleniów: gmina Płoty, Nowogard, Osinę, Goleniów, Maszewo - będzie liczył ok. 42 km.

Jak napisano w piątkowym komunikacie Gaz-Systemu, budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski poprzez Terminal Odbiorczy z Krajowym Systemem Przesyłowym zapewni możliwość odbioru gazu z Norwegii oraz zapewni uzyskanie technicznej możliwości dwukierunkowego przesyłu gazu z Norwegii do Polski w ilości 10 mld m sześc. rocznie i z Polski do Danii w ilości 3 mld m sześc. rocznie.

"Realizacja tego projektu przyczyni się do optymalizacji przepustowości polskiego systemu przesyłowego i będzie stanowić istotny element Korytarza Gazowego Północ-Południe" - podkreślił operator w komunikacie.

Baltic Pipe to projekt realizowany we współpracy pomiędzy polskim operatorem gazociągów przesyłowych Gaz-System a duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu i energii Energinet. Ma on na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

Projekt Baltic Pipe składa się z 5 komponentów: gazociągu na dnie Morza Północnego (podmorskiego gazociągu pomiędzy norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii), tłoczni gazu na duńskiej Zelandii, gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego pomiędzy duńskim a polskim systemem przesyłowym gazu, rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Na terenie Polski, oprócz budowy gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym, zbudowany zostanie gazociąg relacji Goleniów-Lwówek, nastąpi rozbudowa tłoczni gazu Goleniów, budowa tłoczni gazu w Gustorzynie i rozbudowa tłoczni gazu w Odolanowie.

drag/ je/

0 A co będzie...
...jeśli zgody nie wydadzą Duńczycy, ze względów ekologicznych? No bo jeśli się zgodzą, to jaki będą mieli argument przeciw Nord Stream II?
18 maj 2019 : 04:39 Barnaba | Zgłoś
0 Dostali
Duńczykom nasz światły rząd oddał ładny kawał naszego, polskiego morza. Niech tylko spróbują się nie zgodzić, to im Bornholm, szablą odbierzemy ;)
19 maj 2019 : 21:26 KOŁ.... | Zgłoś
0 Ekologia made in Danmark
Dania ma plan B na wypadek nieukonczenia rurociagu Baltic Pipe w terminie , poprzez Niemcy do czasu uruchomienia korzystac chce z Nord Strean !?
19 maj 2019 : 07:12 Stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter