Porty, logistyka

Terminal LNG w Świnoujściu to projekt ważny dla UE, ale to z jeden projektów, który będzie się wpisywał we współpracę w ramach Trójmorza - powiedział w środę w Świnoujściu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"To ważny projekt dla naszej współpracy europejskiej. To nie jest tylko projekt ważny dla Polski. To jest projekt ważny dla Unii Europejskiej, dla całej Europy. To jest jeden z tych projektów, który będzie się wpisywał we współpracę w ramach Trójmorza, czyli pomiędzy krajami od Morza Bałtyckiego, aż do Adriatyku" - powiedział Kwieciński. Przypomniał, że w realizacji jest , "sieć gazociągów przesyłowych z Północy na Południe a w Chorwacji projektowany jest terminal Adria".

Odnosząc się do rozbudowy polskiego terminalu LNG w Świnoujściu, minister wskazał, że "to jest jedno z najważniejszych przedsięwzięć nie tylko naszych krajowych, ale również międzynarodowych". Minister zwrócił uwagę, że gaz jest paliwem mniej emisyjnym niż np. węgiel więc wzrost jego zużycia w kraju oznacza mniej emisji szkodliwych substancji.

"To bardzo ważny projekt dla całego naszego bezpieczeństwa. Bo więcej gazu oznacza mniej emisji, dlatego, ze gaz będzie zastępował inne paliwa kopalne, takie, jak węgiel, czy olej. Ten projekt ma również duże znaczenie dla naszego społeczeństwa" - wskazał szef resortu inwestycji i rozwoju.

autor: Aneta Oksiuta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter