Porty, logistyka

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ostro skrytykował udział Włoch w chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku, czyli budowania infrastruktury wspierającej handel zagraniczny Chin.

"W świecie z olbrzymami jak Chiny, Rosja czy nasi partnerzy w USA możemy przetrwać tylko wtedy, gdy będziemy jako Unia Europejska jednością. I jeśli niektóre kraje wierzą, że można robić z Chinami zręczne interesy, zdziwią się i w pewnej chwili zdadzą sobie sprawę ze swego uzależnienia" - powiedział Maas tygodnikowi "Welt am Sonntag".

Ostrzegł, że atrakcyjne na krótką metę oferty nabierają szybciej niż się zakładało gorzkiego posmaku, a "Chiny nie są żadną liberalną demokracją".

Memorandum o przystąpieniu Włoch do Inicjatywy Pasa i Szlaku podpisano w sobotę w Rzymie w obecności premiera Włoch Giuseppe Contego i prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Nawiązujący do historycznego Jedwabnego Szlaku program zakłada rozbudowę i usprawnienie tras komunikacji morskiej lądowej - w tym zwłaszcza kolejowej - między Chinami a innymi państwami, które zdaniem Pekinu zwiększyłyby w ten sposób swe możliwości korzystnej współpracy z rynkiem chińskim.

dmi/ mal/

+4 W kwestii uzależnienia
Bo nie ma to jak być uzależnionym od Niemiec, prawda, panie Heiko? ;)
25 marzec 2019 : 06:33 Barbarus | Zgłoś
+3 krytyka
Niemcy to Niemcy i interesy potrafi robić. Krytyka być może stąd, że sami mają nadzieję na przewodnią rolę w nowym Jedwabnym Szlaku a tu pach.. Włosi się wcinają :) Ewidentnie widać, że następuje przetasowanie w geopolityce i jak kiedyś poszczególne państwa Mezopotamii a w końcu cała kraina straciły na sile jak również Egipt, Rzym czy Grecja tak teraz Stara Europa traci swój impet. Taka kolej rzeczy a z takimi "elitami"UE to Chinom tylko łatwiej będzie wzmocnić się. Za 200-300 lat Europa będzie miała taki status jak 50-60 lat temu Wietnam
25 marzec 2019 : 12:51 mic | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4256 4.515
EUR 4.6044 4.6974
CHF 4.4008 4.4898
GBP 5.4173 5.5267

Newsletter