Porty, logistyka

W ramach dywersyfikacji dostaw ropy naftowej dla PKN Orlen, w styczniu do Naftoportu w Gdańsku zostanie dostarczone 120 tys. ton tego surowca z Nigerii. Taką samą jego ilość i z tego samego kierunku koncern planuje sprowadzić także w marcu - podała spółka.

"W ramach realizowanej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, jeszcze w styczniu 2019 r. do Naftoportu w Gdańsku zostanie dostarczone 120 tys. ton surowca z Nigerii. Natomiast w marcu PKN Orlen sprowadzi kolejne 120 tys. ton ropy z tego kierunku" - zapowiedział w czwartek płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił, że nigeryjska ropa typu Bonny Light uzupełni realizowane przez tę spółkę dostawy spot. Zaznaczył przy tym, iż "jest to kolejne zakup ropy z kierunku nigeryjskiego" - w październiku 2018 r. koncern sprowadził stamtąd blisko 130 tys. ton surowca, który został przerobiony rafinerii w Płocku. "Budujemy relacje z dostawcami na całym świecie i w ten sposób możemy elastycznie reagować na zmieniające się warunki makroekonomiczne. Jako aktywny uczestnik na rynkach ropy naftowej i paliw, cały czas monitorujemy sytuację. Jeśli pojawiają się nowe, korzystne dla nas biznesowo oferty, to podejmujemy szybko decyzje zakupowe. Dzięki temu zabezpieczamy naszym rafineriom bezpieczeństwo dostaw, ale zwiększamy też ich konkurencyjność" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że tylko w ostatnim kwartale minionego roku koncern zrealizował dostawy spotowe z trzech nowych kierunków: Angoli, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Nigerii. "W tym roku zamierzamy dalej wzmacniać dywersyfikację, czego najlepszym potwierdzeniem jest zwiększenie wolumenów spot z kierunku nigeryjskiego do Płocka czy zakup ropy amerykańskiej na Litwę i do Czech" – podkreślił Obajtek.

PKN Orlen zaznaczył, iż decyzje spółki o zaopatrzeniu w surowiec, "każdorazowo podlegają analizie ekonomicznej, tak aby skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw z elastycznością handlową".

Spółka wspomniała przy tym, że w ramach prowadzone tam polityki dywersyfikacji kierunków dostaw 30 proc. ropy przerabianej przez koncern pochodzi spoza kierunku rosyjskiego - w latach 2007-13 udział ten wynosił ponad 90 proc. "Grupa kapitałowa Orlen konsekwentnie poszukuje nowych rynków i poszerza zarówno portfel dostawców, jak i gatunki ropy" - oświadczył płocki koncern. Przypomniał, że rafinerie - należące do z Grupy Orlen - przerabiały już, m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy USA.

PKN Orlen dodał, iż "dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie".

Jak informował ostatnio koncern, do rafinerii Grupy Orlen w Czechach i na Litwie dostarczona zostanie ropa naftowa WTI z USA - w ramach dostaw spot do zakładów w Litvinowie i Możejkach trafi po 80 tys. ton amerykańskiego surowca. Spółka przyznała, iż nie wyklucza, że ten kierunek na stałe zagości w jej portfelu.

Pierwszy ładunek, prawie 100 tys. ropy z USA, po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca, PKN Orlen sprowadził jeszcze w 2017 r. - został on skierowany do przerobu w rafinerii spółki w Płocku, największej w całej Grupie Orlen.

PKN Orlen poprzez swe podmioty zarządza sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, gdzie maksymalna zdolność przerobu surowca wynosi 16,3 mln ton na rok, a także w Trzebini i Jedliczu oraz w Czechach - w Litvinowie i Kralupach, jak również w Możejkach na Litwie, jedyna rafineria w krajach bałtyckich.

mb/ amac/

+3 manipulacja
"Przypomniał, że rafinerie - należące do z Grupy Orlen - przerabiały już, m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy USA." - a co z ropeczką z Iranu? Wstyd? Niepolitycznie? Obawa przed USA? I to była nie jedna dostawa! :-)
17 styczeń 2019 : 16:52 x | Zgłoś
+3 inny punkt widzenia
Nigeria 150 mln ludności , w tym 70% żyje poniżej progu ubóstwa.Państwo jest 8 co do wielkości prodcentem ropy naftowej.Owe 70% świadczy o naturze handlu ropą naftową.Stąd pojawiają się migranci.
18 styczeń 2019 : 07:14 8989 | Zgłoś
-1 propaganda sukcesu
jeden statek w styczniu a potem zaraz drugi w marcu,
czas na budowę nowego terminalu paliwowego
będzie do kompletu z gazoportem
ruch statków na Bałtyku znacznie się zagęści
18 styczeń 2019 : 10:07 abdul | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter