Porty, logistyka

Tor podejściowy do portu morskiego w Stepnicy (Zachodniopomorskie) będzie zmodernizowany. W czwartek w Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę z wykonawcą robót budowlanych i pogłębiarskich. Wartość przedsięwzięcia to około 6,3 mln zł.

Umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych i pogłębiarskich podpisano z konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska oraz Hegemann GmbH z Niemiec. Inwestycja będzie polegała na przebudowie toru podejściowego do portu w Stepnicy wraz z obrotnicą, w związku ze zwiększeniem ich głębokości do 4,5 metra. Przedsięwzięcie powinno zostać zrealizowane do końca 2019 r. Szacunkowy koszt projektu to ok. 6,3 mln zł, z czego środki unijne na ten cel wynoszą ok. 5,3 mln zł.

W ubiegłym tygodniu podpisano także umowę na budowę stałego falochronu osłonowego Basenu Rybackiego w Stepnicy. Wykonawcą tego zadania zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Hydrotechnicznego "Odra 3" Sp. z o.o. ze Szczecina, które zrealizuje inwestycję za blisko 2 mln zł. Termin wykonania prac to koniec listopada br. Falochron wyspowy, który powstanie w ramach inwestycji, nie będzie miał połączenia z lądem. Budowla będzie służyła wyłącznie jako osłona basenu przed falowaniem i wypłycaniem akwenu. Nie przewiduje się wykorzystania falochronu do postoju jednostek pływających oraz wstępu ludzi.

W granicach portu Stepnica znajduje się Basen Kolejowy, gdzie mogą odbywać się przeładunki ładunków masowych, i Basen Rybacki, gdzie są miejsca postojowe dla łodzi rybackich i kilku jachtów. Przy Nabrzeżu Południowym w Basenie Kolejowym mogą cumować barki, pchacze, statki o długości do 75 metrów i szerokości 13 metrów. Z kolei Basen Rybacki przeznaczony jest dla jednostek rybackich i jachtów.

autor: Kacper Reszczyński

1

Źródło: