Porty, logistyka

Port Gdynia to port macierzysty największych polskich żaglowców: Daru Młodzieży i Daru Pomorza oraz Zawiszy Czarnego i Pogorii oraz bliźniaczej jednostki - ORP Iskry II. Dlatego też dużym wydarzeniem jest zacumowanie 30 sierpnia br. przy nabrzeżu Pomorskim w Porcie Gdynia największego – zaraz po Darze Młodzieży - pod względem wyporności i długości całkowitej - polskiego żaglowca Fryderyk Chopin, który jako jedyny w Polsce ma maszty sześciorejowe. 

Żaglowiec został wybudowany w Stoczni Dora w Gdyni w latach 1990-92 przez Fundację Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami Kapitana Krzysztofa Baranowskiego. "Niebieska Szkoła" łączy regularną naukę według programu szkolnego z żeglugą dalekomorską. W ich trakcie uczniowie z różnych miast i szkół Polski, biorą udział w zajęciach lekcyjnych realizując program dydaktyczny szkół macierzystych oraz otrzymują świadectwo nauki w "Niebieskiej Szkole". Podczas licznych godzin na morzu, młodzież poznaje uroki żeglarstwa, podstawy nawigacji oraz pracy przy żaglach, a odwiedzając zagraniczne porty odkrywa świat, odmienne kultury i tradycje. W trakcie rejsów uczestnicy uczą się życia na statku, odpowiedzialności za siebie i innych, współpracy w grupie, zmierzenia się z własnymi słabościami i przezwyciężania ich, a przede wszystkim przeżywają niesamowitą przygodę życia.

Warto dodać, że w 2012 roku Fryderyk Chopin, dowodzony przez kpt. Tomasza Ostrowskiego, wygrał Tall Ship's Races 2012 na trasie Saint Malo-Lizbona-Kadyks-La Coruna-Dublin. Było to pierwsze zwycięstwo polskiego żaglowca w klasie A (największych jednostek) od 1989 r. Wcześniej te prestiżowe regaty wygrywały Pogoria i ORP Iskra II oraz Dar Młodzieży.

Ponadto w regatach tych Fryderyk Chopin, też jako jedyny w historii, trzy razy z rzędu otrzymał (w latach 2014 i 2015 oraz 2016) prestiżową nagrodę Sail Training International Friendship Trophy, przyznawaną w tajnym głosowaniu wszystkich uczestników regat żaglowcowi, który został uznany za najbardziej przyczyniający się do rozwijania współpracy międzynarodowej i przyjaźni w czasie regat.

rel (Port Gdynia SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter