Porty, logistyka

200 mln zł ma kosztować modernizacja i rozbudowa wejścia do portu morskiego w Ustce. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji ma zapaść jeszcze w tym roku. O planach rozbudowy portu w Ustce i potrzebach polskiego rybołówstwa mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS i szefowa sejmowej komisji gospodarki morskiej, która w poniedziałek, 7 maja otworzyła w Ustce oddział swojego biura poselskiego. 

Dorota Arciszewska-Mielewczyk jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości z okręgu gdyńsko-słupskiego. Swojego główne biuro ma w Gdyni. W Ustce otworzyła swoje drugie biuro. Wybrała Ustkę, bo to największy port rybacki na polskim wybrzeżu.

- To największy port rybacki i warto być blisko tych ludzi, rybaków i osób związanych z gospodarką morską - mówiła w trakcie otwarcia biura w Ustce posłanka Arciszewska-Mielewczyk. - Ważna jest również branża przetwórstwa rybnego, której zagłębie również znajduje się w tej części kraju. Podczas ostatnich targów w Brukseli pokazaliśmy, że jesteśmy czwartą na świecie potęgą w przetwórstwie rybnym. Jestem przekonana, że mieszkańcy Ustki mają swoje sprawy, z którymi będą się chcieli dzielić. 

Posłanka powiedziała również, że ważna jest rozbudowa portu, która ma ruszyć jeszcze w tym roku. Obecnie trwają ostatnie prace dotyczące przekazania funduszy. Zgodnie z założeniami zachodni falochron ma być wyburzony a nowy przesunięty aż o 250 metrów na zachód. Zmiana ta spowoduje znaczną poprawę bezpieczeństwa w porcie (obecnie w trakcie sztormów fale wewnątrz portu sięgają nawet 1,5 metra wysokości). Poprawią się również warunki cumowania i postoju jednostek, których w usteckim porcie jest zarejestrowanych aż 154. Koszt pierwszego etapu to właśnie około 200 mln zł. W późniejszym terminie planowany jest również remont wschodniej części falochronu. 

O inwestycji w ustecki port mówił również obecny na otwarciu Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Oprócz Ustki na inne porty i przystanie rybackie będzie przeznaczone również około 200 mln zł.

- Kwotę tą jednak poznamy dopiero po rozstrzygnięciu głównych inwestycji, w tym rozbudowy portu w Ustce - mówił Janusz Wrona. 

Hubert Bierndgarski

Fot.: Hubert Bierndgarski

+1 Gdzie diabeł nie może...
tam Dorotę pośle :-) Powodzenia Pani Poseł! Z rybakami łatwo nie będzie.
08 maj 2018 : 07:32 Macho Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 od kiedy?
A od kiedy to Ustka jest największym portem rybackim w Polsce. Na podstawie czego Pani Poseł wygłasza takie farmazony? Jeśli taką wiedzą o polskiej gospodarce morskiej i polskich portach dysponuje Przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej, to jak najgorzej wróży to Polskiej Gospodarce Morskiej. W sumie wypowiedź przerażająca, głupotą i poziomem ignorancji.
08 maj 2018 : 10:04 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 ... a każda ryba ma dwa ogony.
Jeśli posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, szefowa Sejmowej Komisji Morskiej, powiedziała, że Ustka jest największym portem rybackim w Polsce, to tak jest i koniec. Innej opcji nie ma. Nie po to posłanka z pompą otworzyła w Ustce oddział swojego biura poselskiego, by teraz to wszystko odszczekiwać. Widocznie Ustka bardzo jej się podoba.
09 maj 2018 : 08:32 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Władysławowo!
Każde dziecko wie, że największy port rybacki jest we Władysławowie.
08 maj 2018 : 11:52 Władek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Większe
Hel czy Kołobrzeg też są większe. Pani Poseł PO raz kolejny, publicznie potwierdziła, że w sprawach morza jest nieukiem.
08 maj 2018 : 12:10 Posel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Nie PO
Pani Poseł akurat nie jest z PO, tylko z PiS, co akurat, jesli chodzi o znajomość spraw morza, nie ma tu żadnego znaczenia.
08 maj 2018 : 16:54 Władek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 pani poseł
pachnąca rosołem.
09 maj 2018 : 08:44 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1