Porty, logistyka

Norwegia jako jeden z największych europejskich eksporterów gazu może w przyszłości odgrywać istotną rolę w zaopatrywaniu Węgier w ten surowiec – powiedział we wtorek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w norweskim Tromsoe.

"Wcześniej, w 2016 r., już mieliśmy dobrą współpracę ze Statoilem (norweskim koncernem państwowym – PAP). Chcielibyśmy również w przyszłości móc liczyć na gaz norweski jako jedno z nowych źródeł dywersyfikacji dostaw gazu na Węgry. Do tego jest potrzebne, by infrastruktura środkowoeuropejska była w stanie przyjmować i wykorzystywać także gaz skroplony" – powiedział Szijjarto po rozmowach z norweską minister spraw zagranicznych Ine Marie Eriksen Soereide.

Według Szijjarto gaz norweski mógłby być dla Węgier nowym źródłem, czy to po rozbudowie terminalu LNG w Polsce, czy po otwarciu terminalu w Chorwacji. "Nasi norwescy partnerzy są na to całkowicie otwarci" – oznajmił.

Minister dodał, że węgierska naftowo-gazowa grupa MOL uzyskała trzy nowe koncesje na badanie i eksploatację złóż ropy naftowej w Norwegii, zwiększając ich łączną liczbę do 20.

MOL ma w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczyć 500 mln dol. na badania w Norwegii. Uzyskane przez grupę koncesje dotyczą złóż u wybrzeży Norwegii zawierających 750 mln baryłek surowców, w większości ropy naftowej – podała węgierska agencja MTI.

Węgry zużywają rocznie ok. 9 mld metrów sześc. gazu. W 2016 roku 5,7 mld m sześc. sprowadziły z Rosji.

W styczniu bieżącego roku premier Viktor Orban powiedział, że infrastruktura gazowa, za pomocą której Węgry uzyskają dostęp do polskiego terminalu LNG i do gazu nierosyjskiego, jest dla Węgrów "kwestią życia i śmierci".

"Dla nas, Węgrów, kwestią życia i śmierci jest to, by na Węgry tudzież z Węgier wychodziły gazociągi, dzięki którym będziemy mieli dostęp do polskiego terminalu LNG i do gazu nierosyjskiego. Węgrzy i Słowacy zbudowali już swoje odcinki (gazociągów), zachęcam polski rząd, by razem ze Słowakami zbudować odcinek polsko-słowacki. (...) Mamy wtedy korytarz, w którym nie będzie żadnych wpływów rosyjskich" - powiedział Orban.

Pod koniec zeszłego roku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski poinformował o podpisaniu trójstronnej umowy na dofinansowanie międzysystemowego połączenia gazowego między Polską a Słowacją. Jak mówił, to połączenie gazowe stanowi ważny element dywersyfikacji dostaw paliwa dla całego regionu, który "bezpośrednio" wpisuje się w ideę Trójmorza.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

mw/ ulb/ kar/

+1 Jaka PAP, taki PM.
Wywód o norweskim gazie dla Węgier, ilustrowany katarskim dla Polski.
23 styczeń 2018 : 16:13 x | Zgłoś
-1 Jaka PAP, taki PM
Zdjęcie jest jedynie ilustracyjne.
W tekście jest także mowa o terminalu LNG w Świnoujściu.
24 styczeń 2018 : 10:01 Redakcja | Zgłoś
+1 cd.
I nie logiczne: gaz nie norweski i metanowiec niedowożący norweski gaz skroplony.
A że jest to w świnoujskim gazoporcie, co łatwo rozpoznać po mewach, jest mało istotne.
24 styczeń 2018 : 18:38 x | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter