Porty, logistyka

Czy Gdynia doczeka się nowej mariny? Jest taka szansa w planach zagospodarowania przestrzennego udostępnionego właśnie mieszkańcom.

Żeglarze mogą obecnie cumować w Gdyni tylko w zbudowanym jeszcze przed II wojną światową basenie żeglarskim, dziś  im. gen. Mariusza Zaruskiego. Są jednak widoki na więcej. W 2020 roku w Basenie Prezydenta uruchomiona ma zostać prywatna, komercyjna marina na 120 jednostek, która będzie częścią osiedla apartamentowców Yacht Park. A w wyłożonym w gdyńskim InfoBoksie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów po Stoczni Nauta, pojawia się szansa na kolejną.

Według planu, część nabrzeży będzie otwarta dla mieszkańców i turystów. Powstanie tam promenada, a na sąsiadujących terenach zabudowa usługowa lub miejski plac. Pomiędzy Pirsem Południowym a Molem Rybackim, w Basenie II im. inż. Wendy ma zostać zbudowana marina oraz zaplecze dla bosmanatu i usług dla żeglarzy.

– W planie jest przewidywane zaplecze dla mariny, ale do jej pojawienia się droga jeszcze daleka – mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. – Mówimy o obszarze w granicach portu morskiego, więc Port Gdynia musi się na marinę zgodzić. Potrzebna jest także decyzja Urzędu Morskiego oraz inwestor, który chciałby ją zbudować. Władze miasta nie planują bowiem jej finansować.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest wyłożony do 13 listopada 2017 roku. Uwagi do niego można składać do 27 listopada. Szczegółowe informacje.

rel (Żeglarski.info / PoZŻ)

Ilustr.: Studio Archiektoniczne Kwadrat

-2 Marina Gdynia wtf
Prywatna marina w państwowym basenie ? Dobra zmiana nie ma co...
03 listopad 2017 : 11:51 Andrew | Zgłoś
+7 Szkoda portu
zamiast rozwijać i powiększać działalność portową to włodarze Gdyni forsują cichą likwidacje portu a na miejsce basenów i nabrzeży zamierzają nowobogackim budować mariny i apartamentowce .
03 listopad 2017 : 16:02 taka prawda | Zgłoś
-3 Moreno
weź może leki...
03 listopad 2017 : 21:34 Ricardo | Zgłoś
+2 Marina
Byłoby dobrze gdyby powstała nowa marina. Jednak droga daleka i nie powstanie szybko. Po pierwsze tereny stoczni remontowej Nauta od wielu lat nie mają nabywcy jedynie port Gdynia przejął kawałek stoczni ten przy nabrzerzu Śląskim a pozostałe działki są nie sprzedane. Osobiście wątpię czy ktoś to kupi raczej państwo przejmie te tereny.
05 listopad 2017 : 15:39 Remono | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter