Porty, logistyka

19 września 2017 roku w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym odbył się Demo Day, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z o.o., program akceleracyjny Space3ac Intermodal Transportation. Siedem młodych spółek technologicznych zaprezentowało stworzone w ramach akceleratora projekty, których celem jest odpowiedź na wyzwania, jakie postawiły przed nimi duże firmy sektora transportu intermodalnego.  

Wykorzystujące techniki i dane satelitarne polskie spółki technologiczne przez całe lato uczestniczyły w akceleratorze pracując nad swoimi projektami. Ich działania wspierało ponad 40-stu mentorów i ekspertów przy dofinansowaniu z budżetu programu. Efekty zaprezentowali podczas Demo Day, a ich postępom przyglądali się m.in. inwestorzy, przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencji Rozwoju Przemysłu, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej. 

theConstruct wdraża system wizualizacji przestrzennej i nieruchomości na terenie portu na podstawie modeli CAD i prezentacji rozszerzonych informacji z systemów ERP i BIM;

Parkanizer pracuje nad usprawnieniem ruchu samochodowego i niwelowaniem zatorów drogowych w porcie;

Full Fresh Air opracowuje system pomiarów środowiskowych (zapylenie, odory) w porcie;

newMap rozwija system do prezentacji informacji o terenach inwestycyjnych na podstawie m.in. danych satelitarnych, informacji geologicznych i informacji o sieci drogowej i kolejowej;

BetterSolutions wdraża system monitoringu i optymalizacji tras barek rzecznych;

SATIM przygotowuje aplikację badającą lokalizację i zasięg wycieków ropy naftowej na Morzu Bałtyckim;

Spectator ułatwia proces korzystania z danych satelitarnych - do tego stopnia, aby zrobienie zdjęcia z satelity przypominało korzystanie ze zwykłego aparatu cyfrowego.

Podsumowaniem Demo Day Space3ac Intermodal Transportation było, poprzedzone obradami jury, wręczenie nagród specjalnych:

- Nagroda Best Startup trafiła w ręce przedstawicieli: theConstruct

- Best Invention - za najlepsze wykorzystanie technologii/danych satelitarnych: BetterSolutions 

- Best Pitch - najlepsza prezentacja inwestorska - dla: Spectator

- Nagroda specjalna GPNT: Full Fresh Air

- Wyróżnienie i symboliczne zaproszenie do rozmów z funduszem Black Pearls VC: theConstruct

Każdy z projektów jest odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie jednego z dużych przedsiębiorstw zaangażowanych w akcelerator: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA, Instytut Morski i OT Logistics. 

- Podstawowy cel konkursu ScaleUP - czyli skojarzenie młodych firm technologicznych z dużymi przedsiębiorstwami został zrealizowany. Na dzisiejszym Demo Day, zobaczyliśmy realne efekty współpracy tych dwóch światów i skuteczność przyjętego modelu kooperacji. Jest to ewidentny sukces I rundy akceleratora kosmicznego Space3ac Intermodal Transportation. Co więcej, zespoły zaproponowały konkretne rozwiązania, np. system pomiarów środowiskowych czy system niwelowania zatorów drogowych, które są już wdrażane m.in. w trójmiejskich portach czy Instytucie Morskim w Gdańsku - podsumował Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE sp. z. o.o. - organizatora programu. 

Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów wspieranych przez Space3ac Intermodal Transportation jest wykorzystanie danych i technik satelitarnych.   

- Jesteśmy jedynym w Europie stacjonarnym programem akceleracyjnym skupionym na segmencie downstream sektora kosmicznego - mówi Wojciech Drewczyński, Kierownik Projektu. - Dla inicjatywy wspierającej startupy o tak specjalistycznych kompetencjach, dużym wyzwaniem było zbudowanie zaufania dużych przedsiębiorstw. Udało nam się, co potwierdza fakt, że właśnie dołączyła do nas Grupa LOTOS SA i PZU. Rozpoczęliśmy rekrutację do drugiej rundy akceleratora, a szerokie partnerstwo jakie zbudowaliśmy, przekłada się na atrakcyjną ofertę dla startupów.  

Demo Day rozpoczął się przywitaniem gości przez Pawła Lulewicza, wiceprezesa PSSE oraz Wojciecha Drewczyńskiego - kierownika projektu ScaleUP. Następnie głos zabrali prelegenci: Frank Salzgeber - szef Departamentu Transferu Technologii i Biura Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej, Marta Krywanis-Brzostowska - Market Innovation Officer z Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej, Michał Chwieduk z Biura Rozwoju i Innowacji, Agencji Rozwoju Przemysłu. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter