Porty, logistyka

Jak zapowiedziała dzisiaj Alina Mach z OOCL Poland, największy statek kontenerowy na świecie zawinie do DCT Gdańsk pod koniec czerwca br. Informację przekazała podczas spotkania w gdańskim terminalu w ramach rozpoczęcia współpracy z nowym aliansem linii żeglugowych o nazwie Ocean Alliance.

Jednostka OOCL Hong Kong, którą ochrzczono 12 maja br., o pojemności 21 413 TEU przypłynie do Gdańska 27 czerwca w ramach współpracy DCT Gdańsk z największym na świecie serwisem żeglugowym Ocean Alliance. Jak dodała Alina Mach, armator do pierwszego kwartału 2018 roku, planuje wprowadzić sześć nowych statków o pojemności przekraczającej 21 tys. TEU. Poza tym, w ramach wzmocnienia przemysłu żeglugowego, armator bada także możliwości przeniesienia do Polski połączeń przeładunkowych z portów w Hamburgu i Rotterdamie.

Ocean Alliance

Powstanie aliansu ogłoszono w kwietniu 2016 roku, zaś pełną działalność rozpoczął w kwietniu tego roku. Grupa gromadzi cztery spośród dziesięciu największych firm żeglugowych na świecie: OOCL, COSCO Shipping, CMA CGM oraz Evergreen. Gdańsk jest jednym z zaledwie kilku portów Północnej Europy, do których zawijać będą statki sojuszu. Wśród nich, obok Gdańska, znalazły się tak ważne ośrodki portowe jak: Rotterdam, Antwerpia, Hamburg, Felixstowe, Dunkierka, Southumpton, Zeebrugge czy Wilhemshaven.

- Dzisiejszym dniem nazwałbym historycznym w działalności COSCO Shipping Lines w Polsce, a zawinięcie jednego z największych statków kontenerowych tylko to podkreśla - przyznał Bohdan Kozaczuk, wiceprezes COSCO Shipping Lines Poland. - Port Gdańsk jest dla nas portem strategicznym, pełni rolę portu przeładunkowego dla innych z regionu Morza Bałtyckiego - dodał.

COSCO Shipping Lines Poland istnieje na rynku polskim od 1991 roku i nieprzerwanie reprezentowało COSCO Container Lines. - W zeszłym roku nastąpiło połączenie obydwu przedsiębiorstw i obecnie funkcjonujemy pod nowym szyldem COSCO Shipping Lines Poland. Proces połączenia armatorów został zakończony i w niedługim czasie planowane jest powołanie funduszu międzynarodowego, który ma zapewnić dalszy rozwój współpracy - powiedział Bohdan Kozaczuk.

Dzisiejsze spotkanie w DCT Gdańsk miało charakter inauguracyjny nowego sojuszu, a także odbyło się w związku z zawinięciem, w ramach tego sojuszu, jednego z największych kontenerowców na świecie CSCL Arctic Ocean o pojemności ponad 19 tys. TEU.

AL, rel (ZMPG SA)

CSCL Arctic Ocean (Fot.: Piotr B. Stareńczak)
CSCL Arctic Ocean (Fot.: Piotr B. Stareńczak)
1 1 1 1