Porty, logistyka

Spółka Litgas zapełni pierwszy małoskalowy tankowiec LNG gazem z gazoportu w Kłajpedzie.

Córka Lietuvos Energija zajmująca się gazem ziemnym ma dokonać przeładunku LNG z FSRU stacjonującego w Kłajpedzie na mały tankowiec. Tego rodzaju usługi będą rozwijać się na Morzu Bałtyckim i są uwzględnione w planach dotyczących polskiego terminalu LNG w Świnoujściu.

- Rozpoczniemy 2017 rok od ważnej operacji. Przeładujemy pierwszy ładunek LNG małej skali w Kłajpedzie. To nowa aktywność dla naszej grupy i jeden ze strategicznych kierunków rozwoju handlu gazem - powiedział Dalius Misiunas, prezes Lietuvos Energija.

W dniach 1-2 stycznia 2017 roku Kłajpedę odwiedzi tankowiec czarterowany przez norweski Skangass (należący do holenderskiego armatora Anthony Veder) o nazwie Coral Energy, który odbierze LNG na mocy porozumienia Litgas, Lietuvos Duju Tiekimas i Statoila. Do jego zbiorników trafi do 15 tysięcy m3 LNG.

Przeładunek LNG na mniejsze jednostki to perspektywiczna usługa oferowana w terminalach LNG i zwiększająca ich rentowność. Podobną działalność ma rozwijać obiekt świnoujski. Inna usługa to bunkrowanie jednostek typu dual fuel napędzanych częściowo gazem skroplonym. Polskie PGNiG i Lotos we wrześniu tego roku dostarczyły 120 m3 LNG do zbiorników statku Siem Harmony.

BiznesAlert.pl

Fot.: Port of Gothenburg

Czytaj także: Lotos i PGNiG realizują pionierską dostawę paliwa żeglugowego LNG

Komentarze   

0 Przypadkiem...
Coral Energy nie jest własnością holenderskiej firmy Anthony Veder, a Skangas go czarteruje?
27 grudzień 2016 : 13:30 Jaś Jasiek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Litwa górą
Jak widać mali, ambitni Litwini w kwestii LNG na Bałtyku biją nas na każdym kroku. Pierwsi uruchomili import LNG statkami, pierwsi ruszą z przeładunkiem na mniejsze statki i pierwsi podpisali umowę i ruszą z bunkrowaniem statków przy pomocy dedykowanych bunkierek LNG. U nas za to dużo gada się o planach i tylko gada, bo Świnoujski terminal nie ma nawet fizycznej możliwości załadunku LNG na jakąkolwiek jednostkę pływającą i długo jeszcze nie będzie miał. Brawo Litwini, znów pokazaliście jak nie nie gada, a robi.
29 grudzień 2016 : 21:58 Gryf Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1