Porty, logistyka

Rząd przedstawił listę inwestycji, które mają zostać sfinansowane z unijnego planu Junckera.

Rządowa lista obejmuje 47 inwestycji o łącznej wartości 81 miliardów złotych. Projekty będą dofinansowane z tzw. Planu Inwestycyjnego dla Europy, który inaczej jest znany jako Plan Junckera (od nazwiska Jean-Claude'a Junckera, szefa Komisji Europejskiej). Ma na celu przeprowadzenie w Europie szeregu inwestycji, które poprawią stan gospodarki.

Na liście znalazły się dwa projekty związane ze Szczecinem. Jeden z nich dotyczy budowy nowego terminalu kontenerowego na Ostrowie Grabowskim o wartość 4,2 miliarda złotych. Drugi port ma powstać w Świnoujściu.

- To jest segment przewozów morskich, który wykazuje największą tendencję wzrostową i tego też oczekują przewoźnicy - mówi Monika Woźniak Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście.

Zachodniopomorskie projekty są na razie na etapie studialnym.

- Projekt o wartości ponad czterech miliardów złotych powinien być przygotowany w taki sposób, by w przyszłym roku można było aplikować do Europejskiego Banku Inwestycyjnego do oceny i pozyskania dofinansowania - mówi Michał Piwowarczyk z Ministerstwa Rozwoju.

Z planu Junckera ma być też sfinansowana budowa instalacji do produkcji propylenu w Zakładach Chemicznych Police oraz modernizacja Elektrowni Pomorzany.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter