Porty, logistyka

Porty fińskie i szwedzkie nawiązały strategiczną współpracę w zakresie ograniczenia wpływu branży żeglugowej na środowisko. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.

Wśród podmiotów, które włączyły się do programu, znajdują się fińskie porty w Turku, Naantali oraz port Hamina Kotka, a także porty w Szwecji i operator promowy Viking Line. Zainwestują one 8,1 miliona euro w projekty służące minimalizowaniu wpływu wykonywanej działalności na środowisko.

- Inwestycje w usługi środowiskowe pozwoli klientom w naszych portach nie tylko dostosować się do istniejących regulacji środowiskowych, ale także wyjść poza te przepisy - powiedział Christian Ramberg, dyrektor portu w Turku. - Są to istotne zabiegi, szczególnie w zakresie tworzenia trwałej więzi w zakresie gospodarki morskiej pomiędzy Finlandią a Szwecją.

Wspólne działania, które będą rozwijane w najbliższym czasie, przewidują budowę infrastruktury do odbioru ścieków ze statków, wyposażenie portów w systemy zasilania dla statków typu ro-ro i ro-pax, umożliwienie jednostkom LNG bunkrowanie tego ekologicznego paliwa, a także budowę infrastruktury pozwalającej na odbiór osadów z płuczek spalin.

Partnerem całego projektu jest oferujący przeprawy pomiędzy Szwecją a Finlandią Viking Line, który stanowi wzór, jeśli chodzi o promowanie rozwiązań mających w sposób korzystny wpłynąć na środowisko.

Realizacja projektu ma potrwać do końca 2016 r. Unijne dofinansowanie ma sięgnąć 2,65 miliona euro.

PromySkat
Źródło: Ports of Stockholm

1 1 1 1