Porty, logistyka

Zarząd Portu Antwerpii naciska na utworzenie stałej stacji bunkrowania LNG. Dyrektywa siarkowa, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, spowodowała poszukiwanie przez operatorów promowych rozwiązań alternatywnych dla oleju napędowego. Jednym z tych rozwiązań jest LNG. Barierą jego wejścia na rynek jest między innymi fakt, że obecnie nie istnieje jeszcze w 100% niezawodny łańcuch dostaw LNG.

Dyrektywa siarkowa zmusiła tym samym porty do przystosowań. Wprowadzenie LNG przez przewoźników obliguje porty do rozwoju w tym kierunku w celu zachowania konkurencyjnej pozycji na rynku.

Prace przygotowawcze do wprowadzenia LNG w portach północnej Europy trwają. Jednym z przykładów jest port w Antwerpii, którego zarząd naciska na utworzenie stałej stacji bunkrowania LNG w porcie. Stacja miałaby powstać na początku 2016 roku.

Obecnie w porcie możliwe jest bunkrowanie z mobilnych cystern. Proces wygląda następująco: ciężarówka zabiera LNG z Zeebrugge by dostarczyć paliwo do barek stacjonujących przy nabrzeżu. Barki pozwalają na tankowanie jednostek pływających w taki sam sposób, w jaki obecnie bunkruje się olej napędowy.

Budowa stałej stacji tankowania LNG wpłynie na dostępność paliwa. Bunkrowanie alternatywnego paliwa będzie możliwe przez cały czas.

Władze portu uważają, że budowa stałej stacji bunkrowania LNG zmotywuje dostawców LNG do podjęcia niezbędnych inwestycji upowszechniających użycie tego paliwa.

Zarząd Portu Antwerpii ogłosił już przetarg na budowę nowej stacji dopuszczając możliwość uczestnictwa firm prywatnych.

Budowa stacji byłaby po części dotowana w ramach projektu LNG Master Plan Rhine-Meuse-Danube, która stanowi część programu TEN-T Unii Europejskiej. Celem przedsięwzięcia Unii Europejskiej jest promowanie wykorzystywania LNG jako paliwa alternatywnego.

Zapewnienie ciągłości i maksymalizacja efektów w korytarzu transportowym jest możliwe tylko dzięki ścisłej współpracy Portu Antwerpii z odpowiednikami w Bazylei, Mennheim, Rotterdamie i Strasburgu.

W ciągu ostatnich kilku lat władze portu podjęły szereg kroków aby wprowadzić stałą infrastrukturę LNG w porcie, między innymi w marcu port w Antwerpii opublikował własne procedury bezpieczeństwa dotyczące procesu tankowania LNG. 

Promy24.com

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0298 4.1112
EUR 4.3184 4.4056
CHF 4.515 4.6062
GBP 5.1078 5.211

Newsletter