Porty, logistyka

Po kilku miesiącach przerwy, kiedy wydawało się, że morskie radary nie staną w zachodniej części portu morskiego w Ustce, sprawa się skomplikowała i temat wraca.

Budowę radaru, który po zmianach miał stanąć w okolicy Lędowa oprotestowali mieszkańcy gminy Ustka. Urząd Morski w Gdyni chce ponownie, aby radary stanęły w usteckim porcie. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się jednak urzędnicy z usteckiego magistratu.

W sierpniu 2013 roku burmistrz Ustki wydał negatywną opinię na temat inwestycji Urzędu Morskiego z Gdyni dotyczącą budowy w usteckim porcie dwóch wież radarowych, powstających w ramach Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Morskiego. Po tej decyzji urzędnicy z Gdyni odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało burmistrzowi ponowne rozpatrzenie wniosku o inwestycję. Wiadomo jednak było, że burmistrz ponownie nie zgodzi się na urządzenia radarowe w porcie. Strony jednak doszły do wstępnego kompromisu, bo burmistrz zamiast pisać negatywne opinie wystąpił do Urzędu Morskiego o zmianę lokalizacji a urzędnicy z Gdyni w tymczasem znaleźli nowe miejsce. Miały być to wolne tereny w okolicy miejscowości Modlinek - Lędowo. Wydawało się, że temat jest już załatwiony, stało się jednak inaczej.

- Na inwestycję nie zgodzili się mieszkańcy gminy Ustka i miejscowości Modlinek - mówi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy wiejskiej Ustka. - Otrzymałam kierowane do urzędu oficjalne protesty. Zorganizowaliśmy rozprawę administracyjną w tej sprawie, po której trafiły do nas kolejne protesty. Dla nas są to ważne tereny, na których, po pierwsze, są osiedla mieszkaniowe, a po drugie, mogą być one wykorzystane w przyszłości pod działalność turystyczną.

Obecnie urzędnicy z gminy Ustka przygotowują odpowiedź na protesty. Najprawdopodobniej zaskarżą decyzję środowiskową w sprawie lokalizacji radarów w Lędowie.

Jednocześnie nową skargę na decyzję piszą urzędnicy z Urzędu Miasta w Słupsku. Okazało się bowiem, że do wojewody pomorskiego trafił już wniosek o pozwolenie na budowę radarów w usteckim porcie.

- Wniosek zakłada trzy warianty - wyjaśnia Marek Kurowski, naczelnik wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Ustce. - Jeden z nich mówi o jednym maszcie z dwoma radarami na terenie Urzędu Morskiego w zachodniej części portu. Drugi wariant mówi o dwóch wieżach radarowych, a trzeci o dwóch wieżach, z których jedna będzie w porcie, a trzecia dalej w kierunku zachodnim. Na żaden z tych wariantów się jednak nie zgadzamy i przygotowujemy obecnie negatywną opinię na te wnioski.

Jan Młotkowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. oznakowania nawigacyjnego przyznaje, że Ustka to jedyne miejsce, gdzie powstały takie problemy.

- W innych lokalizacjach mamy już inwestycje na ukończeniu, lub ukończone. Ustka to dla nas duży problem, tym bardziej, że byliśmy już dogadani i burmistrzem i z panią wójt. Nie rozumiem takich decyzji. Teraz robimy swoje i składamy wnioski z pozwoleniem na budowę. Innej możliwości nie mamy.

Warto przypomnieć, że radary w Ustce mają wejść w skład sieci radarów i stacji meteorologicznych, które pojawią się na całym polskim wybrzeżu. To tak zwany Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego. Inwestycja ma kosztować ponad 100 mln zł. Koszt jednego radaru to około pół miliona złotych. Na całym wybrzeżu, w portach morskich pojawią się ponad 24 takie radary.

Pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni przekonują, że radar w tej części wybrzeża jest bardzo potrzebny.

- Szczególnie ważny jest radar dalekiego zasięgu, który będzie pomagał w nawigacji na tak zwanej autostradzie morskiej w okolicy Ławicy Słupskiej – wyjaśnia Jan Młotkowski. - Natomiast mały radar będzie pomagał pracownikom Kapitanatu Portu w Ustce w koordynacji ruchu morskiego w porcie morskim i na jego redzie. Radary nie będą nikomu szkodziły. Przesunęliśmy lokalizację najdalej na zachód miasta jak się dało. W innym miejscu radar nie będzie spełniał już swoich wymagań. Ustka to jedyny port na całym wybrzeżu, gdzie mieszkańcy negatywnie zareagowali na inwestycję. Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie, bo bez radaru w Ustce system będzie dziurawy.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

0 Zarząd Osiedla Darłówko
[link usunięty]
13 luty 2014 : 19:00 Guest | Zgłoś
0 Mnie nikt o zdanie nie pytał!!!
W Łebie postawiono radar i nie słyszałem by ktoś kogoś pytał o zdanie a już na pewno nie mieszkańców!!!
Była mała wzmianka w prasie i w internecie lecz ukazała się w momencie gdy ów radar już był w trakcie budowy!!!
Z tego co jest mi wiadomo gdyby odbyło się takie referendum czy też jakaś sonda z zapytaniem o budowę radaru to raczej mało kto byłby za powstaniem takiego obiektu!!!
Niestety Łeba rządzi się SWOIMI prawami-tu wolno wszystko,ale tylko nielicznym!!!
14 luty 2014 : 22:43 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter