Porty, logistyka

Na stacji kolejowej Chowrino Oktiabrskoj rozpoczęto budowę największego terminalu kontenerowego, a zarazem centrum logistycznego w Moskwie.

Będzie on odbierał ładunki w kontenerach przyjeżdżające koleją z portów w północno-zachodniej Rosji i z krajów bałtyckich oraz świadczył różne usługi logistyczne, informują Koleje Rosyjskie.

Zgodnie z planami władz Moskwy i zobowiązaniami inwestorów, terminal rozpocznie działalność w 2015 roku. Według wstępnych danych, będzie on mógł przyjmować ponad 4,5 mln ton ładunków rocznie (w przeliczeniu, ok. 450 tys. TEU – przyp. autor).

Na miejscu będzie dokonywana odprawa celna oraz mają być wstępnie przetwarzane logistycznie (przeładowanie, przepakowanie, magazynowane, itp.) towary konsumpcyjne, żywność i materiały budowlane. Terminal ten będzie także w stanie przyjmować towary wymagające obniżonej temperatury podczas transportu i łatwo psujące się.

Jak podkreśla serwis prasowy RŻD, nowy terminal i centrum logistyczne umożliwi przesunięcie sporej części towarów transportowanych drogami na kolej, ograniczając w szczególności transport ciężkimi samochodami przez miasto, na rzecz dowozu towarów mniejszymi samochodami.

Uruchomienie tego centrum zbiegnie się z budową nowoczesnej infrastruktury kolejowej, która powinna przyciągnąć dodatkowy ruch towarowy i stworzyć warunki do lepszej konkurencji z przewoźnikami drogowymi na trasie Moskwa – regiony północno-zachodnie oraz kraje nadbałtyckie, podkreśla się w komunikacie. Efektywniej też zostanie wykorzystana sama linia kolejowa na tych kierunkach.

W okolicach Chowrina już realizowane są inwestycje towarzyszące. Budowany jest czwarty główny tor, stacja osobowo-techniczna, modernizowane są rozjazdy i wznoszone estakady.

 

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter