Porty, logistyka

Kołobrzeski port stoi. Żaden ze statków nie wychodzi w morze. Od środy, w związku ze zbliżającym się huraganem, obowiązuje pogotowie sztormowe.

- Od momentu, kiedy otrzymaliśmy pierwszą prognozę, że może wystąpić wiatr o sile 8 w skali Beauforta, intensywnie kontrolujemy ruch jednostek - zapewnia Tadeusz Wojtasik, kapitan portu w Kołobrzegu. - W tej chwili wszystkie kołobrzeskie kutry są w portach i tam przeczekują.

Dla rybaków zbliżający się orkan oznacza przymusową przerwę w pracy. - Co najmniej do niedzieli nie będziemy mogli wyjść w morze. Oznacza to, że do poniedziałku nie będzie świeżych ryb - mówią rybacy.

Załamanie pogody nie odstrasza natomiast turystów i kuracjuszy. - Bardziej kieruje mną ciekawość niż strach, bo nigdy czegoś podobnego nie widziałam. Z chęcią więc zobaczę sztorm - przyznają przebywający w Kołobrzegu.

W tej chwili wiatr nad morzem osiąga prędkość ok. 80 km/h i cały czas się wzmaga. Na Bałtyku jest sztorm o sile 6-8 w skali Beauforta. Zaczęło też padać - informuje dyżurny wieży obserwacyjnej świnoujskiego portu. Przeprawy promowe w centrum Świnoujścia oraz w Karsiborze działają bez zakłóceń.

- Najsilniejszy wiatr spodziewany jest w nocy - mówi Małgorzata Piotrowska ze szczecińskiego biura prognoz. - W głębi lądu prognozujemy porywy do 110 km/h. Natomiast nad morzem mogą wynieść 125, a lokalnie nawet 135 km/h.

W stanie podwyższonej gotowości są również służby w Szczecinie. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapewnia, że jest przygotowany na nadejście wichury. W pogotowiu są m.in. piaskarki i sprzęt do usuwania skutków wypadków.

Mariusz Wolański, Jarosław Gowin, Rafał Molenda

0 Już wiem
To wina Tuska!
06 grudzień 2013 : 13:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 po stormie pojawi sie duzo troci
i gladzicy
07 grudzień 2013 : 12:50 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter