Porty, logistyka

W Astanie (Kazachstan) szefowie kolei Rosji, Białorusi i Kazachstanu podpisali harmonogramem działań odnoszących się do ustanowienia wspólnego przedsiębiorstwa transportu i logistyki (OTLK), które będzie realizować transport intermodalny z Chin do Europy, poinformował serwis prasowy Kolei Rosyjskich (RŻD).

Harmonogram określa kolejność decyzji podejmowanych na poziomie kolei i rządów przy założeniu, że w pierwszym kwartale 2014 r. zostaną załatwione wszystkie sprawy prawne utworzenia i funkcjonowania spółki.

Porozumienie ramowe w sprawie ustanowienia OTLC zostało podpisane w czerwcu 2013 roku, podczas międzynarodowego forum ekonomicznego w St. Petersburgu. Nad jego realizacją pracują przedstawiciele spółek TransContainer, RŻD Logistyka oraz grupa doradcza działająca przy prezesie RŻD.

Dotychczas osiągnięto porozumienie w sprawie wspólnej stawki za przewozy ładunku w kontenerze za kilometr w tranzycie na linii Chiny - Europa - Chiny. Załatwienie tej sprawy wynika z dużego zainteresowania, jakie zgłasza prowincja Chongqing (Chiny), aby "natychmiast" użyć kolej do tranzytu towarów przez terytorium Rosji, Białorusi i Kazachstanu w handlu zagranicznym z Europą, informuje RŻD.

Fot.: Gennady Ionov

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter